Szef NRA w Senacie o plusach i minusach ustawy refundacyjnej

Ważnym etapem w porządkowaniu rynku farmaceutycznego było wprowadzenie do polskiego porządku prawnego przepisów gwarantujących sztywne ceny zbytu oraz sztywne marże na wszystkich poziomach obrotu refundowanymi lekami i wyrobami medycznymi, a także obowiązek stosowania przez apteki jednakowej odpłatności wynikającej z ustawy.

- Naczelna Rada Aptekarska z zadowoleniem przyjęła też uchwalenie przepisów zakazujących reklamy aptek i stosowania wszelkich form zachęty odnoszących się do produktów leczniczych finansowanych ze środków publicznych - mówił Grzegorz Kucharewicz, prezes NRA, podczas posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia, na którym przedstawione zostały informacje na temat rynku dystrybucji leków w świetle regulacji wprowadzonych w ustawie refundacyjnej.

Podkreślał, że przepisy te nie są skutecznie egzekwowane przez uprawnione organy.

- Znów pojawiły się programy lojalnościowe i gazetki reklamowe. Jawnie łamane są przepisy dotyczące zakazu reklamy aptek i ich działalności. Co więcej, przeciwnicy zakazu reklamy aptek, a wśród nich przedstawiciele podmiotów, które osiągały ogromne korzyści z chaosu panującego na rynku farmaceutycznym, nasilili ostatnio kampanię przeciwko ustawie refundacyjnej i wspomnianym wyżej regulacjom - mówił szef aptekarzy.

Dodał także, iż wskutek przyjętego w ustawie sposobu naliczania urzędowej marży detalicznej - nie od ceny hurtowej brutto leku, jak to stanowi ustawa o cenach, lecz od sztucznie wykreowanej wartości, czyli od ceny hurtowej stanowiącej podstawę limitu w danej grupie limitowej - a także przyjętych reguł tworzenia grup limitowych pogorszyła się i tak już trudna sytuacja ekonomiczna aptek:

- Uchwalona tabela marż detalicznych nie zrekompensowała strat poniesionych przez apteki i nie gwarantuje im stabilności finansowej. Z analizy dotyczącej tylko leków refundowanych wynika, że w przeliczeniu na aptekę miesięczna strata marży w 2012 roku w porównaniu z 2011 rokiem wyniosła nawet kilka tysięcy złotych. W wartościach procentowych marża detaliczna generowana na lekach refundowanych zmniejszyła się z 20,9 proc. w 2011 roku do 13,5 proc. w 2012 roku - ocenił Kucharewicz.

Samorząd aptekarski niepokoi również poszerzająca się sfera eksportu równoległego refundowanych produktów leczniczych, których ceny są znacznie niższe niż w innych krajach Unii Europejskiej. Prezes NRA postulował o zmianę tabeli marż detalicznych na leki refundowane oraz sposobu naliczania urzędowej marży detalicznej.

Więcej: http://nia.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH