Szczepienia przeciwko HPV: samorządy konsultują decyzje ze specjalistami Eksperci nie są zgodni w sprawie celowości szczepień przeciwko HPV

Gdynia, Łódź, Koszalin, Poznań - to tylko niektóre z samorządów, które sfinansowały szczepienia przeciwko wirusowi HPV.

Mimo sprzecznych opinii na temat skuteczności szczepień, uważają, że to dobrze wydane pieniądze.

– Nie mamy wątpliwości, że to konieczna profilaktyka – ocenia Ewa Łowkiel, wiceprezydent Gdyni. – To przecież jedyna w tej chwili możliwość przeciwdziałania tej odmianie raka. Nie skorzystanie z niej wydaje się poważnym zaniechaniem.

Gdynia, żeby mieć pewność, że sensownie inwestuje pieniądze, przed decyzją o zafundowaniu szczepionek poprosiła o opinię Mirosława Dudziaka, wojewódzkiego konsultanta w zakresie ginekologii klinicznej.

– Sytuacja jest jasna. Skuteczność szczepionki jest potwierdzona badaniami, nie ma wątpliwości że może uchronić wiele kobiet przed transformacją zwykłych zmian w nowotworowe – ocenił konsultant.

O konsultacje specjalistów w tej dziedzinie prosiły też władze Gdańska. Tu jednak pozostają wątpliwości.

– W ubiegłym roku zastanawialiśmy się nad szczepionkami, ale z powodu kryzysu musieliśmy z nich zrezygnować – powiedziała Gazecie Ewa Kamińska, wiceprezydent Gdańska. – W tym roku nadal się zastanawiamy. Nie wiemy czy szczepionka jest wystarczająco skuteczna, aby wydać na nią ponad dwa miliony złotych. Za to inwestujemy na sto procent w badania cytologiczne.

Podobne wątpliwości mają władze Poznania, które również konsultowały decyzję ze specjalistami.

– Inicjatywa przyszła od radnych, ale zanim podjęliśmy decyzję o zakupie, rozmawialiśmy z wojewódzkimi konsultantami i medycznymi autorytetami – przekonuje Elżbieta Dybowska, zastępca dyrektora wydziału zdrowia i spraw społecznych Urzędu Miasta Poznania.

Zwolennikiem szczepionek jest między innymi prof. Marek Spaczyński, który kieruje Katedrą Ginekologii, Położnictwa i Onkologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

– Dzisiaj stoimy na gruncie medycyny profilaktycznej i nie ma odwrotu od szczepień przy zachowaniu pewnych warunków: matkę namawiamy do badań cytologicznych, a córce proponujemy szczepienie do czasu inicjacji seksualnej – podkreśla prof. Spaczyński.

Krytyczną opinię o szczepionkach przeciw zakażeniom HPV prezentuje natomiast prof. Anna Goździcka–Józefiak, kierownik Zakładu Wirusologii Molekularnej Collegium Biologicum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, która uważa, że choć nie wymyślono nic lepszego od szczepionek, które zapobiegają chorobom, jednak ta szczepionka nie zabezpieczy kobiet przed rakiem, bo nie chroni przed zakażeniami.

Pierwsza szczepionka przeciwko wirusowi HPV została zarejestrowana w USA w 2006 roku. Obecnie, także w Polsce, dostępne są produkty dwóch firm: szczepionka cztero- i dwuwalentna. Cena obydwu jest porównywalna i wynosi 300 złotych za jedną dawkę. Szczepionkę w Polsce podaje się dziewczynkom w wieku 13-14 lat.

Rutynowe szczepienia przeciw HPV rekomenduje między innymi Światowa Organizacja Zdrowia  (WHO). W Polsce szczepienia przeciw HPV znajdują się w Programie Szczepień Ochronnych, jako szczepienia zalecane. Nie są finansowane ze środków publicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH