Światowy Dzień Astmy - prezentu dla chorych nie było

- W Ministerstwie Zdrowia toczą się rozmowy z producentem omalizumabu, dotyczące kwestii finansowych - powiedział Artur Fałek, dyrektor departamentu polityki lekowej i farmacji w resorcie zdrowia, podczas konferencji zorganizowanej dzisiaj (5 maja) w Światowym Dniu Astmy.

Omalizumab to lek biologiczny w leczeniu ciężkiej przewlekłej postaci tego schorzenia, opornej na inne leczenie. Informacja o porozumieniu cenowym byłaby najlepszym prezentem dla chorych w dniu ich święta. Lek otrzymał pozytywną rekomendację AOTM do finansowania go w ramach programu terapeutycznego.

- Zarówno ministerstwo, jak i NFZ, są zgodne, że w przypadku, gdy terapia dotyczy niewielkiej populacji pacjentów i jest wysoce kosztowna, to powinna być finansowana w ramach programu - zgodził się dyrektor Fałek. Zwrócił jednak uwagę, że rekomendacja AOTM, poza aspektem finansowym, wskazuje także na „brak prawidłowości“ przedstawionych przez producenta analiz ekonomicznych.

- Musimy zadbać o prawidłowe kryteria włączenia pacjentów do programu oraz wyłączenia w przypadku nieskuteczności terapii - dodał Robert Zawadzki, dyrektor gabinetu prezesa NFZ. - Analizy farmakoekonomiczne przedstawione przez producenta we wniosku do AOTM muszą być poprawione, Agencja bowiem wypowiedziała się jednoznacznie, że przedstawione analizy są nierzetelne. Dopiero po ich poprawieniu może zostać stworzony zespół, który będzie kwalifikował osoby do programu.

Mowa jest o populacji ok. 1000 osób.

Spór o wyliczenia
Z wyliczeń NFZ, opartych na stanowisku AOTM wynika, że koszt średniej rocznej terapii to 78 tys. zł na pacjenta, stąd sfinansowanie leczenia dla całej grupy docelowej oszacowano na 80-100 mln zł.

Z tymi wyliczeniami nie zgadza się prof. Jerzy Kruszewski, krajowy konsultant w dziedzinie alergologii:

- Gdyby każdy z ośmiu ośrodków leczenia astmy w Polsce leczył jednocześnie po 5 pacjentów, czyli w sumie 40 osób, przez zalecane 16 tygodni, to w ciągu roku można leczyć 120 chorych. Program można skonstruować na zasadzie włączania do niego kolejnych osób, po zwolnieniu miejsca przez innego chorego. Maksymalne leczenie chorego to koszt 4 tys. zł miesięcznie, rocznie 48 tys. zł - wyliczył Jerzy Kruszewski, zwracając uwagę, że koszt może być nawet o połowę niższy, bo podana dawka zależy od poziomu IgE: im niższe stężenie, tym mniejsza dawka.

Artur Fałek zapowiedział kolejne zmiany na liście leków refundowanych w zakresie finansowania produktów przeciwko astmie: - Można oczekiwać pojawienia się na najbliższej liście refundacyjnej nowych leków generycznych, które będą tańsze od leków oryginalnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH