Od 1 lipca 2009 roku, w ramach programów terapeutycznych, finansowany będzie Sutent (sunitynib), lek stosowany w leczeniu raka nerki z przerzutami. Jedna z gazet sugeruje, że znalazł się tam w wyniku nieprawidłowości w AOTM.

Czwartkowa Rzeczpospolita (18 czerwca) podaje, że Zbigniew Król, jeszcze jako zastępca dyrektora AOTM ds. oceny technologii medycznych, nadzorował analizę leku firmy farmaceutycznej, w której obecnie pracuje na wysokim stanowisku menedżerskim. Gazeta sugeruje, że mogło dojść do nieprawidłowości w podjęciu decyzji Rady Konsultacyjnej AOTM, gdyż „trzy miesiące po pozytywnej decyzji dla leku, Król został zatrudniony w firmie Pfizer“.

Jak wyjaśnia dyrektor Agencji, Wojciech Matusewicz, w tekście pojawia się informacja, że „rozmowy Króla z Pfizerem rozpoczęły się w okolicach kwietnia“.

– Pozytywna rekomendacja Rady Konsultacyjnej została wydana na początku marca 2009 roku – przypomina dyrektor, nie ukrywając jednak pewnego niesmaku w związku z sytuacją. – Dwa tygodnie przez odejściem z Agencji, Zbigniew Król poinformował nas o planach zmiany pracy, mówiąc, że przechodzi do Banku Światowego. Dopiero w dniu złożenia rezygnacji dowiedziałem się, że chodzi o firmę Pfizer.

To jednak nie zmienia faktu, że jeszcze jako wicedyrektor Agencji, a więc pracownik AOTM, Król nie mógł być jednocześnie członkiem RK, wpływając na wynik rekomendacji. Ponadto ostateczną decyzję o finansowaniu leku lub nie, podejmuje minister zdrowia. Również nie mógł mieć wpływu na wynik analizy oceny leku, dokonanej przez AOTM. Ta była trzykrotnie negatywna (20 grudnia 2007 r., 1 kwietnia i 28 października 2008 r.), z powodu braku wiarygodnych analiz efektywności kosztowej oraz skuteczności terapeutycznej.

Dowody potwierdzające skuteczność leku firma przedstawiła na początku 2009 r. To skłoniło m.in. angielski NICE, do rekomendowania Sutentu do finansowania terapii w przerzutowym raku nerki.

2 marca 2009 roku Rada Konsultacyjna AOTM wydała pozytywną rekomendację do finansowania Sutentu w leczeniu zaawansowanego raka nerki z przerzutami, w ramach programu terapeutycznego, pod warunkiem zapewnienia kosztowo efektywnego sposobu finansowania.

Możliwość wydawania warunkowych rekomendacji przez RK AOTM spowodowała, że wielu z producentów takie negocjacje z płatnikiem i ministerstwem zdrowia podjęło. Szczególnie w okresie marzec - maj były prowadzone intensywne negocjacje, w wyniku których zawarto kilka porozumień, czego efektem jest wejście do programów terapeutycznych nowych leków.

Wpisanie na listę PT nowego leku dedykowanego chorym na raka nerki otwiera nadzieję na stopniowe poszerzanie finansowania o kolejne leki w tym wskazaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH