Najbiedniejsi emeryci z okolic Dobrodzienia w woj. opolskim mogą liczyć na dopłaty do recept.

Akcja zorganizowana przez lokalne Stowarzyszenie Dobrodzień Potrzebującym (www.dobrodzien.org) zaczęła się w maju. Skorzystało z niej w pierwszej kolejności 12 osób, które dostały dofinansowanie w kwocie od 70 do 250 zł. Łącznie na dofinansowanie zakupu leków w tym miesiącu przeznaczono 1500 zł.

– Już wcześniej zgłaszały się do nas osoby, których nie stać było na wykupienie recepty – mówi Anna Bukartyk ze stowarzyszenia. - Emeryci i osoby o niskich dochodach podejmują w aptece trudne wybory. Najczęściej rezygnują z wykupienia drogich leków.
Wysokość dopłaty zależy od dochodu osoby. Stowarzyszenie współpracuje z miejscowym ośrodkiem pomocy społecznej, który przygotowuje listę osób wytypowanych do wsparcia. Lista trafia do apteki. Potem następuje rozliczenie ze stowarzyszeniem.
- Szacujemy, że na dopłaty do leków potrzebujemy ok. 3,5 tys. zł miesięcznie, ale oczywiście to nie jest kwota, która w całości pokryje wszystkie potrzeby – dodaje Anna Bukartyk.

Stowarzyszenie, które działa od 2004 roku, planuje też uruchomić pomoc rehabilitacyjną dla osób niepełnosprawnych i prowadzenie zajęć integracyjnych osób zdrowych z niepełnosprawnymi. Za zebrane środki wolontariusze ze stowarzyszenia chcieliby zatrudnić rehabilitanta. Chodzi o osobę, która mogłaby prowadzić zajęcia dla kilku osób przez 3-4 godziny dziennie. Stowarzyszenie dysponuje odpowiednimi pomieszczeniami.
Najbliższy ośrodek zdrowia znajduje się w Oleśnie, szpitale w Częstochowie i Opolu. Dla wielu mieszkańców rehabilitacja na miejscu byłaby jedyną formą kontaktu z rehabilitantem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH