Stosowanie antybiotyków z refundacją, czyli wiedza przegrywa ze wskazaniami

Od nowego roku lekarze częściej wypisują recepty na antybiotyki z pełną odpłatnością dla pacjenta. Powodem są obawy, iż będą karani finansowo za wypisywanie leków z refundacją, jeśli te nie mają zarejestrowanych wskazań w konkretnym schorzeniu. Jednak prezes NFZ podkreśla, że Fundusz nie będzie karał lekarza, który w uzasadnionej względami medycznymi sytuacji przepisze antybiotyk. Lekarze odpowiadają: stosujemy się do przepisów prawa.

Obowiązek wypisywania recept na leki refundowane nie na podstawie wskazań klinicznych i rekomendacji naukowych, ale w oparciu o wskazania rejestracyjne zawarte w Charakterystyce Produktu Leczniczego (ChPL), nie jest nowy.

Pojawił się w 2005 roku i miał służyć "uporządkowaniu" rynku leków stosowanych poza wskazaniami. Ale wtedy nie przeszedł z uwagi na protesty lekarzy przeciwko nakładaniu ograniczeń na przepisywanie leków, które są stosowane od lat i mają ugruntowaną pozycję w lecznictwie.

- Na początku tego roku okazało się, że w przypadku części leków, które do tej pory lekarz stosował z powodzeniem u pacjentów w pewnych rodzajach schorzeń, nie ma podstaw kwalifikacji ich do refundacji. Jego doświadczenie i ustalone metody leczenia stanęły pod znakiem zapytania - opisuje Barbara Jękot, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie.

Wskazuje przy tym na dylemat, czy lekarz ma leczyć pacjenta, czy kierować się tylko ścisłymi wskazaniami, które zostały zarejestrowane przez producenta: - Chodzi przede wszystkim o to, by pacjent został wyleczony, a nie o rozważania teoretyczne czy wskazania rejestracyjne leku. Jeśli lekarz wie, że dobrze leczył danym antybiotykiem, to przepisuje go "w ciemno". Do tej pory nie było z tym problemów.

Pełna odpłatność - dlaczego?
Zgodnie z ustawą refundacyjną, refundowane mogą być te leki, które mają zarejestrowane wskazania rejestracyjne. Problem dotknął w dużej mierze najmłodszych pacjentów. Wiele leków stosowanych w pediatrii nie ma zarejestrowanych wskazań w danej chorobie albo w danym wieku.

Przykład: amoksycylina z kwasem klawulanowym - skuteczny antybiotyk stosowany od lat u dzieci w zapaleniu gardła, nerek, infekcji dróg moczowych. Jednak jego jedyną rejestracją jest zapalenie zatok. Z braku zarejestrowanych wskazań problemem jest także stosowanie antybiotyków u kobiet w ciąży. Niektórych leków nie mogliby także stosować ginekolodzy.

- Jeśli mamy do czynienia z infekcją, która wygląda na bakteryjną, ale nie mamy pewności, jaki rodzaj bakterii ją wywołał, stosujemy ten lek, który ma najszersze spektrum i działa na wiele bakterii. Ponieważ zasadą stosowania antybiotykoterapii jest leczenie empiryczne, wdraża się je od razu, nie czekając na wynik posiewu, określającego szczep bakterii odpowiedzialny za infekcję - wyjaśnia Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH