StER: eksport równoległy leków to nie jest nielegalny wywóz

W opinii publicznej niesłusznie od lat utrwalane jest przekonanie, że każda sytuacja, w której lek opuszcza granice Polski nosi znamiona "nielegalnego wywozu", podczas gdy część "wywozu" leków - eksport równoległy jako element handlu równoległego - jest pełnoprawną formą obrotu towarami dozwolonego w ramach EOG na mocy Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej - przypomina Stowarzyszenie Eksporterów Równoległych (StER).

Publikujemy obszerne fragmenty stanowiska Stowarzyszenia, które otrzymaliśmy po publikacji naszych artykułów o wywozie leków za granicę.

Czytaj: Leki hurtowo znikające z polskiej apteki: państwo traci nad tym kontrolę


"Jako aktywność prowadzona w ramach wspólnego rynku od przeszło 30 lat, eksport równoległy jest już również dosyć precyzyjnie opisany w prawodawstwie krajów członkowskich oraz orzeczeniach Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Z ubolewaniem przyjmujemy sytuacje, w których pokazywany jest jedynie w kontekście przypadków łamania prawa.

Nieuczciwe praktyki w łańcuchu dystrybucji leków powinny być eliminowane z rynku jako niezgodne z prawem działania, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla trwałego rozwoju dystrybucji równoległej w Polsce oraz uderzają w wizerunek i interes całego środowiska firm zajmujących się obrotem hurtowym leków. Fakt prowadzenia działalności w warunkach trudnej sytuacji ekonomicznej nie jest dla hurtowników i aptekarzy żadnym usprawiedliwieniem.

Należy jednak wspomnieć, że rozwiązaniu problemu nie sprzyja sytuacja, w której hurtownik nie ma możliwości zaopatrzenia w wybrane leki w sposób zgodny z prawem. Przykładem jest tu chociażby lek Clexane, wymieniany w niemal każdym materiale poświęconym eksportowi równoległemu. W tym konkretnym przypadku hurt nie ma do własnej dyspozycji nawet małej liczby opakowań - całość dostaw rozprowadzana jest poprzez call center producenta. W tym kontekście trzeba dodać, że rozwijane przez producentów modele dystrybucji wyewoluowały w bardzo niepokojącym kierunku: zamiast zwiększać dostępność leków na rynku, w praktyce przynoszą odwrotny efekt.

Po pierwsze kontrola łańcucha dystrybucji poprzez budowę bezpośredniej relacji handlowej między producentem a apteką (dostawy do aptek na fakturach producentów), skutkuje pogorszeniem jakości serwisu dla aptek, w tym zwłaszcza wydłużeniem czasu realizacji zamówień. Arbitralne stosowanie limitów dostaw (kontyngentów) i brak ich szybkiej modyfikacji w odpowiedzi na wahania popytu pogłębiają problem niedoboru leków na rynku.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH