Sprzedaż repelentów w aptece dopuszczalna

Inspekcja farmaceutyczna dopuszcza sprzedaż w aptekach środków przeciwko komarom, zawierających w swym składzie repelenty.

W związku z licznymi zapytaniami aptekarzy oraz niejasnościami dotyczącymi możliwości zakupu w hurtowniach farmaceutycznych środków przeciwko komarom zwierających w swoim składzie repelenty (takich jak Autan, Off) informujemy, że Śląski Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny nie wnosi zastrzeżeń do sprzedaży tych środków - informuje szef śląskiej Izby Aptekarskiej, Piotr Brukiewicz.

Informuje również, że Śląska Izba Aptekarska zwróciła się do GIF z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Wątpliwości biorą się z przepisów prawa, które stwierdzają, że produkty biobójcze i repelenty jak: Off, Bros, Autan, Antybzz i wiele innych, należących do kategorii 3 produktów biobójczych, nie mogą być sprzedawane w aptece.

W aptece mogą być wydawane m.in: produkty lecznicze, wyroby medyczne, leki recepturowe, leki apteczne tzw.galenowe oraz środki dezynfekcyjne stosowane w medycynie, spełniające wymagania określone w odrębnych przepisach.

Aktem prawnym, który precyzuje powyższy zapis, jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie kategorii i grup produktów biobójczych według ich przeznaczenia. Rozporządzenie zawiera 4 kategorie, z których tylko pierwsza (produkty dezynfekujące i produkty biobójcze o ogólnym zastosowaniu) zawiera produkty, które mogą być dystrybuowane przez apteki i hurtownie farmaceutyczne. Asortyment hurtowni farmaceutycznych jest tym, który można mieć w aptece.

Więcej: http://katowice.oia.pl/ Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH