Sprzedaż leków w krajach europejskich - sporo różnic w przepisach Apteka w Czechach. Fot. archiwum RZ

Przepisy regulujące prowadzenie aptek oraz sprzedaż dostępnych bez recepty leków poza aptekami różnią się w poszczególnych krajach europejskich. Niejednakowe są też zadania farmaceutów w zakresie doradztwa bądź wykonywania niektórych podstawowych badań.

W Niemczech właściciel apteki musi mieć ukończone studia farmaceutyczne. Apteka nie może być spółką, osobistą odpowiedzialność za działalność placówki, w tym za ewentualne błędy, ponosi jej właściciel.

Tak jest w Niemczech...
Na terenie Niemiec działa ponad 20 tys. aptek. Nie ma żadnych przepisów ograniczających ich liczbę. W tej kwestii obowiązują zasady wolnorynkowe. Gołym okiem widać koncentrację placówek aptecznych w dzielnicach, gdzie mieszka wielu emerytów, na przykład w dzielnicy Berlina Charlottenburg, gdzie na jednej ulicy znajduje się często kilka aptek.

Żeby dostać pozwolenie na działalność, apteka musi spełniać kilka warunków: jej powierzchnia nie może być mniejsza niż 110 metrów kwadratowych, musi mieć możliwość pełnienia dyżurów nocnych, musi też posiadać własne laboratorium.

W zasadzie lekarstwa mogą być sprzedawane tylko w aptekach. Asortyment oferowany na stacjach benzynowych i w supermarketach jest ograniczony do witamin i słabych środków przeciwbólowych. Niemieccy aptekarze zaniepokojeni są orzeczeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który zezwolił holenderskim aptekom internetowym na niekontrolowaną sprzedaż leków do Niemiec. W Niemczech prowadzona jest obecnie akcja zbierania podpisów przeciwko tej decyzji, naruszającej zdaniem niemieckich aptekarzy zasady obowiązujące od dziesięcioleci.

...a tak w Wielkiej Brytanii
W Wielkiej Brytanii leki są podzielone na trzy kategorie: dostępne w ogólnej sprzedaży (GSL), apteczne (P) i dostępne na receptę (POM).

Zgodnie z prawem większość lekarstw zaliczona jest do dwóch ostatnich kategoriach, ale wybrane, podstawowe medykamenty - np. przeciwbólowe i przeciwprzeziębieniowe - mogą być sprzedawane także w sklepach wielobranżowych, choć w mniejszych opakowaniach lub w wersji o mniejszej zawartości substancji aktywnej.

Niektóre bardziej specjalistyczne lekarstwa - np. na zapalenie zatok - dostępne są co prawda bez recepty, ale wyłącznie w aptece, po uprzedniej konsultacji medycznej z farmaceutą lub lekarzem rodzinnym.

Z przepisów o lekach wyłączone są suplementy diety i produkty pochodzenia roślinnego, które są regulowane osobnym aktem prawnym.

Wszyscy farmaceuci muszą mieć ukończone czteroletnie studia i roczny staż pod opieką doświadczonego aptekarza, zazwyczaj w szpitalu lub lokalnej aptece. Niezbędna jest także rejestracja w Ogólnej Radzie Farmaceutycznej (General Pharmaceutical Council).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH