Po wzrostach rumuńskiego rynku farmaceutycznego ok. 30% rocznie w latach 2004-2006, tempo zmalało w 2007 roku do 11%. Prognozy wskazują, że w tym roku wzrost wyniesie ok. 8%. W latach 2008-2010 rynek rumuński będzie rósł w tempie około 9.5% rocznie i osiągnie w 2010 r. wartość 2,4 mld euro - wynika z najnowszego raportu firmy badawczej PMR

W ostatnich latach rumuński rynek farmaceutyczny, tak jak cała gospodarka, rozwijał się bardzo dynamicznie. Przystąpienie Rumunii do Unii Europejskiej w styczniu 2007 r. wyznaczyło kierunki rozwoju wszystkich sektorów gospodarki, w tym farmaceutycznego. Wprowadzono istotne zmiany prawne (nawet jeszcze przed akcesją), które miały na celu harmonizację z dyrektywami UE, a nastawienie władzy zmieniło się w kierunku większej przejrzystości i otwartości.

Ponadto, po przystąpieniu Rumunii do struktur unijnych, podatki graniczne zostały zniesione, co doprowadziło do wzrostu konkurencji i wyższego importu leków. Liczba nowo rejestrowanych leków również wzrosła, na skutek uproszczenia procedur rejestracji nowych leków z krajów Unii Europejskiej.

W ciągu ostatnich dwóch lat rumuński rynek farmaceutyczny stopniowo osiągał nasycenie, a imponujące wzrosty, powszechne na całym rynku w latach 2004-2006, były w 2007 r. wynikiem wzrostu przede wszystkim leków kardiologicznych i onkologicznych. W 2007 r. rynek detaliczny (apteczny) zanotował wzrost o 19% pod względem wartości w 2007 r., przy jednoczesnym spadku wartości rynku szpitalnego aż o 20%, głównie z powodu przeniesienia finansowania programów zdrowotnych z rynku szpitalnego do detalicznego. W ubiegłym roku rynek detaliczny reprezentował 85% całego rynku i przewiduje się, że udział ten będzie rósł, do około 90% w 2010 r.

Rynek leków kardiologicznych rósł w 2007 r. szybciej niż cały rynek - o 13% pod względem wartości i 30% w ujęciu ilościowym.
Potencjał rynku kardiologicznego wciąż jest znaczący, ponieważ szacuje się, że aż 8 milionów mieszkańców Rumunii wymaga leczenia kardiologicznego, ale tylko połowa z nich aktualnie mu się poddaje.

W ciągu najbliższych kilku lat PMR spodziewa się dalszych wzrostów na rynku leków kardiologicznych, który nadal pozostanie największym segmentem rynku, nie będą już one jednak tak imponujące jak w 2007 r.

Najdynamiczniej rozwijającymi się kategoriami będą w najbliższych latach leki przeciwnowotworowe i immunomodulujące, a także leki stosowane w chorobach układu mięśniowo-szkieletowego.

  Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH