O pilną interwencję i zapewnienie zaopatrzenia w niezbędne w szpitalach leki zaapelował do minister zdrowia Ewy Kopacz prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej Stanisław Piechula.

„W związku z krytyczną sytuacją, wynikającą z braku niektórych podstawowych leków ratujących życie m.in. we wstrząsach czy ciężkich stanach alergicznych, zwracam się z prośbą o pilną interwencję i zapewnienie zaopatrzenia w niezbędne leki, chociażby z importu równoległego lub w inny sposób“ - napisał prezes Piechula w liście skierowanym do minister, a przekazanym również do głównego i śląskiego inspektora farmaceutycznego oraz krajowego konsultanta w dziedzinie farmacji szpitalnej.

Piechula przypomniał, że za zaopatrzenie szpitali w leki odpowiedzialność ponoszą apteki szpitalne. „Z analizy sytuacji przeprowadzonej przez Komisję Aptek Szpitalnych Śląskiej Izby Aptekarskiej wynika, że sytuacja jest wręcz tragiczna, zaś dyrekcje szpitali winą za brak leków obarczają apteki, które nie mają możliwości ich zamówienia“ - podkreślił szef Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Problem z zaopatrzeniem w niektóre leki pojawiają się wówczas, gdy na rynek dostarcza go jedna firma, która z jakichś powodów wstrzymuje dostawy, np. by sprawdzić partię leku.

W ocenie Piechuli, prowadzona przez kolejnych ministrów polityka lekowa nie rozwiązuje tego problemu. Jego zdaniem powinien zostać wprowadzony obowiązek powiadamiania ministerstwa przez dostawcę o takich problemach. To pozwoliłoby szybciej reagować i organizować inne drogi dostaw.

„Powinniśmy pomyśleć o dywersyfikacji źródeł, podobnie jak w przypadku gazu. Doraźnie apelujemy zaś o jak najszybsze udrożnienie innych kanałów dostaw“ - podsumował Stanisław Piechula.

Rzecznik ministerstwa zdrowia Jakub Gołąb powiedział PAP, że resort kontroluje sytuację i zapewnił, że leków nie brakuje. Wyjaśnił, że w wybranych przypadkach są one sprowadzane „importem docelowym“. Dodał, że producent leku jest zobowiązany do informowania o trudnościach.

Leki, których brakuje w śląskich aptekach to corhydron, albuminy, dexaven, levonor, fenicort, 40-procentowa glukoza, chlorsuccillin, polstigminum i lignokaina w żelu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH