Sklepy zielarskie kontra resort zdrowia: będzie pikieta

Członkowie Polskiej Izby Zielarsko-Medycznej, którzy nie zgadzają się z usunięciem setek produktów z listy asortymentu sklepów zielarskich, przygotowują się do pikiety.

Akcję protestacyjną, pod siedzibą Ministerstwa Zdrowia przy ul. Miodowej zapowiadają na 19 maja.

Właściciele sklepów zielarskich zwracają uwagę, że w projekcie rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wykazu produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych, z listy produktów leczniczych pochodzenia roślinnego i zawierających substancje czynne stosowane w lekach o kategorii dostępności OTC sprzedawanych w aptekach bez recepty dłużej niż 5 lat, zniknęło wiele pozycji, stanowiących istotny element obrotu ich placówek.

Przedstawiciele Izby twierdzą, że z jednej strony resort zasłania się troską o zdrowie pacjentów i warunki sprzedaży produktów leczniczych w sklepach zielarskich, a sam wprowadza błędy w wykazie produktów, niedokładnie podając skład leków lub też podając błędy cyfrowe w dawce.

Jeśli projekt rozporządzenia wejdzie w życie w obecnym kształcie, ze sklepów zielarskich mogą zniknąć np. sole lecznicze, wazelina, Sal Vichy, Sal carolinum, maść kamforowa, szampony lecznicze, pasty do zębów.

– Rodzi to zasadnicze pytania, czy w opinii MZ produkty takie w ogóle zasługują na miano produktów leczniczych i jeśli tak, to jakie dokumenty potwierdzają ich skuteczność kliniczną – pyta Piotr Duda, prezes Polskiej Izby Zielarsko-Medycznej.

I podaje inny przykład: rutinoscorbinu (tabletki powlekane) i cerutinu w tabletkach. Skład tych produktów leczniczych to: Acidum ascorbicum 100mg+Rutosidum 25mg. W sklepach zielarsko-medycznych może być sprzedawana wit. C, czyli acidum ascorbicum w dawce 100mg i taka dawka jest w rutinoscorbinie.

Kwalifikowanie produktów zawierających 25 mg rutyny i 100 mg witaminy C jako produktów leczniczych jest naruszeniem prawa wspólnotowego. Produkty takie nie wykazują właściwości terapeutycznych ze względu na bardzo niską zawartość rutyny oraz jej niezwykle niską przyswajalność (liczoną w procentach) w przeciwieństwie np. do trokserutyny. GIS dopuszcza stosowanie witaminy C w suplementach diety w ilości 1000 mg. Należy pamiętać, że rutyna (witamina P) to flawonoid pochodzenia roślinnego, pozyskiwany m.in. z ziela gryki (Fagopyrum esculentum) i ruty. Występuje też w kwiecie czarnego bzu (Flos sambuci), pomarańczach, cytrynach, grejpfrutach, szparagach, borówkach, rabarbarze, jerzynach, które niewątpliwie są dość powszechnie spożywaną żywnością. Rutyna wykazuje m.in. właściwości antyoksydacyjne, a zatem typowe dla definicji suplementu diety, który może wykazywać oddziaływanie fizjologiczne. Zgodnie z opinią NIL w suplementach diety można stosować poniżej 50 mg rutyny.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH