Skąd inna marża przy wywozie leków za granicę?

Pytania o marże na leki, które są wywożone poza granice kraju, biorą się po części z faktu korespondencji, jaką wysyłali urzędnicy Departamentu Polityki Lekowej MZ do zainteresowanych. Redakcja rynekaptek.pl otrzymała kilka takich odpowiedzi kierowanych do GIF, WIF i przedsiębiorców w sprawie zasady stosowania marż obowiązujących przy wywozie leków.

W zakresie sprzedaży leków poza granice RP, w 2012 rok urzędnicy resortu zdrowia informowali, że "przy zakupie leku przez hurtownie od wytwórcy w celu dalszej odsprzedaży poza granice RP, można stosować dowolnie ustalone przez strony ceny (dotyczy to zarówno leków refundowanych, jak i nierefundowanych). Przy czym powinno to być wyraźnie zaznaczone w dokumentacji, iż przedmiotowa ilość produktu leczniczego przeznaczona jest na inny rynek niż polski, celem uniknięcia potencjalnych pomyłek. W związku z tym, iż nie ma szczegółowych regulacji na ten temat forma tego zaznaczenia jest dowolna".

Dalej urzędnik pisze, że "przedmiotowa zasada dotyczy również sytuacji, w której hurtownia farmaceutyczna dokonuje sprzedaży innej hurtowni farmaceutycznej, a dopiera ta druga sprzedaje leki poza granice RP. Ponadto należy monitorować ilość wywożonych leków za granicę pod kątem zapotrzebowania na rynku krajowym, aby nie spowodować zakłóceń w łańcuchu dystrybucyjnym na terenie Polski".

Sprawa marż została podniesiona m.in. przez posła Tomasza Latosa podczas głosowania głosowania ustawy Prawo farmaceutyczne w Sejmie (9 kwietnia), który pytał, na podstawie jakich dokumentów, jakiej interpretacji, czyjej interpretacji, jakich ekspertyz prawnych stosuje się taki dualizm: 5% marża wewnątrz kraju i inna marża niż 5% w sytuacji wywozu leku za granicę.

Zdaniem prawników, w przepisach nie ma słowa o tym, by 5-procentowe marże nie dotyczyły leków refundowanych, wywożonych z kraju.

Więcej: http://www.rynekaptek.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH