Senacka komisja zdrowia rekomenduje senatorom poparcie przepisów delegalizujących tzw. dopalacze.

5 marca senatorowie zajęli się nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii wprowadzającą zakaz handlu tzw. dopalaczami.

Początkowo nowela w sprawie dopalaczy przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia - zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej - miała zakazywać handlu tylko substancjami zawierającymi benzylopiperazynę (około 10 procent siły działania amfetaminy). Ostatecznie Sejm wprowadził zakaz rozprowadzania także 17 innych substancji pochodzących z roślin występujących w Ameryce Południowej i Środkowej oraz w Azji.

Możemy liczyć się z tym, że zostaną wyprodukowane kolejne substancje. - Obecnie wymienienie substancji w załączniku do ustawy jest jedynym sposobem ich kontrolowania - podkreślił wiceminister zdrowia Marek Haber. Dodał, że trwają prace nad wprowadzeniem zapisu umożliwiającego zakazanie obrotu substancją, co do której istnieje podejrzenie, że jest szkodliwa dla zdrowia, na czas przeprowadzenia jej badań.

Senatorowie PiS podkreślali, że należy stworzyć szybszą procedurę eliminowania z rynku substancji szkodliwych dla zdrowia, np. wprowadzenie koncesji niezbędnych do otwarcia sklepu z dopalaczami.

Zdaniem sprawozdawcy senackiej komisji zdrowia Rafała Muchackiego (PO), osoby sprzedające dopalacze, to „mordercy handlujący specyfikami śmierci“.

Urząd Komitetu Integracji Europejskiej wydał negatywną opinię do projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

W Polsce działa kilkadziesiąt sklepów z dopalaczami, które mogą być niebezpieczne dla życia lub zdrowia. Handel tymi substancjami jest obecnie przedmiotem postępowań prokuratorskich w Poznaniu i Łodzi. Śledczy badają m.in., czy oferowane substancje nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. W około 60 sklepach z dopalaczami prowadzone są kontrole koordynowane przez urzędy skarbowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH