Sejm za ustawą refundacyjną

Wprowadzenie urzędowych cen i marż leków finansowanych ze środków publicznych - to główne założenie tzw. ustawy refundacyjnej, którą w piątek (25 marca) uchwalił Sejm.

Posłowie nie poparli wniosku PiS o odrzucenie ustawy. Wchodzi ona w skład rządowego pakietu zdrowotnego, nad którym w piątek (25 marca) głosuje Sejm.

Za uchwaleniem ustawy opowiedziało się 235 posłów, przeciwnych było 192, natomiast 5 wstrzymało się od głosu. Do ustawy wprowadzono poprawki doprecyzowujące.

Jak powiedział poseł sprawozdawca Andrzej Orzechowski, posłowie zgosili 35 poprawek. Komisja Zdrowia odrzuciła 2 poprawki, 11 zaopiniowała pozytywnie, 22 negatywnie.

W czasie głosowania Bolesław Piecha, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, jeszcze raz zwrócił uwagę na niekonstytucyjność projektu ustawy.

Przewodniczący zadał także pytanie, dlaczego zawarty w art. 4 projektu zapis o podziale ryzyka (system pay-back - sprzedaż powyżej wyznaczonego limitu) oznacza de facto 100 - procentowe ryzyko wnioskodawcy. Pytał także o zasadność wprowadzenia 3 proc. podatku od sprzedaży leków refundowanych.

Wiceminister zdrowia, Adam Fronczak odpowiedział, że pieniądze uzyskane z tej opłaty zostaną przeznaczone na prowadzenie badań klinicznych niekomercyjnych.

Ustawa refundacyjna wprowadza urzędowe ceny i marże leków finansowanych przez NFZ. Stałą cenę leku refundowanego Ministerstwo Zdrowia będzie negocjowało z producentem. Od jej wartości będzie ustalana urzędowa marża - w wysokości 5 proc. (obecnie 8,91 proc.).

Oznacza to, że ceny leków refundowanych nie będą mogły być ani niższe, ani wyższe od ustalonych. Obecnie apteki stosują często promocje na leki finansowane przez NFZ, niektóre z nich można kupić nawet za kilka groszy lub złotówkę. W ustawie określono limit na refundację ze środków NFZ na poziomie 17 proc.

W ustawie przewidziano podatek od refundacji leków. Płacić go będą koncerny farmaceutyczne, które będą musiały oddawać 3 proc. zysku z refundacji. Te środki będą przekazywane na konto Agencji Oceny Technologii Medycznych.

Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Krzysztof Przystupa uważa, że ustawa refundacyjna może być korzystna dla aptek w małych miejscowościach.

- Mam nadzieję, że dzięki wprowadzeniu ustawy ustabilizuje się sytuacja na rynku, głównie przez wprowadzenie stałych cen i marż leków - mówi.

Jego zdaniem, może to pozytywnie wpłynąć zwłaszcza na sytuację małych aptek w niewielkich miejscowościach. Część z nich mogłaby upaść, gdyby nie wprowadzenie urzędowych cen i marż.

- Obecnie dostęp do tanich leków mają głównie apteki sieciowe, co stawia małe apteki w małych miejscowościach w gorszej sytuacji. Każda apteka powinna mieć równy dostęp do tanich leków - uważa Przystupa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH