Sejm: wraca zasada "apteka dla aptekarza", są poprawki do projektu Nie jest w interesie pacjentów opanowanie w przyszłości rynku przez kilka sieci aptecznych. Fot. archiwum

Poselski projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne został ponownie skierowany do prac komisji ds. deregulacji. Powodem jest duża liczba poprawek zgłoszonych do projektu. Poprawki dotyczą m.in. przywrócenia farmaceuty jako jedynego podmiotu uprawnionego do prowadzenia apteki i podtrzymania wyłączenia spółek kapitałowych.

- Dzisiejsza dyskusja utwierdziła mnie w przekonaniu, że pierwotna decyzja komisji była słuszna. Świadczy o tym liczba poprawek zgłoszonych przez kluby poselskie, które tak naprawdę całkowicie się wykluczają. Co świadczy o tym, że tak naprawdę praca komisji powinna rozpocząć się od nowa - ocenił na zakończenie dyskusji nad poselskim projektem nowelizacji ustawy Pf poseł sprawozdawca, Michał Cieślak.

- Jest to potwierdzeniem tego, że pierwsza decyzja komisji dotycząca przekierowania projektu do ministra zdrowia i wprowadzenia przez resort formy moratorium wydawałaby się najlepsza z nich. Dzisiejsze poprawki klubów prowadzą do sytuacji, szczególnie jeśli mamy na myśli poprawkę złożoną przez PiS, że projekt wraca do całkowicie pierwotnej wersji - mówił poseł.

Chodzi o fakt, że poseł wnioskodawca Waldemar Buda (PiS) poinformował, że w związku z opinią Biura Analiz Sejmowych, iż ustawa w kształcie zawartym w sprawozdaniu komisji jest niezgodna z konstytucją i prawem europejskim, konieczne są poprawki. - Jeżeli usuwamy zapis dot. farmaceuty, to nie ma żadnego uzasadnienia by ograniczać prowadzenie apteki dla podmiotów kapitałowych, spółek kapitałowych - wskazał. Z tego względu, jak stwierdził, konieczny jest powrót do pierwotnej wersji projektu. Poprawki dotyczą więc m.in. przywrócenia farmaceuty jako jedynego podmiotu uprawnionego do prowadzenia apteki i podtrzymania wyłączenia spółek kapitałowych.

Ostatecznie, z uwagi na fakt złożenia poprawek do ustawy podczas II czytania, marszałek zaproponował, aby Sejm ponownie skierował projekt do Komisji nadzwyczajnej do spraw deregulacji w celu przedstawienia sprawozdania. Nie było sprzeciwu wobec takiej propozycji.

To jest unikalna swoboda
W środę, 5 kwietnia, poseł Michał Cieślak przedstawił sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o poselskim projekcie nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne (druki nr 1126 i 1413).

Uzasadniając projekt poseł przypomniał, że 9 marca Sejm skierował projekt od Komisji w celu ponownego rozpatrzenia. Takie spotkanie odbyło się 23 marca br. - Komisja podjęła pracę w szerokim obszarze oddziaływania tego projektu na rynek aptek. Wprowadzono wtedy kilka szczegółowych zmian, w tym poprawkę, zgodnie z którą nie tylko farmaceuci mogą prowadzić apteki. Komisja rekomenduje poparcie tego projektu - mówił poseł sprawozdawca.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH