Sejm: kolejne poprawki do projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego

Do sejmowej komisji zdrowia trafił projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne. Dotychczas nad nowelą pracowała podkomisja.

Większość zmian wprowadzonych do projektu podczas środowego (18 marca) posiedzenia sejmowej komisji zdrowia miała charakter redakcyjny i polegała na zapewnieniu spójności terminologicznej w projekcie. Słowo "ruch magazynowy" zostało zastąpione "przesunięciem magazynowym", "sprzedaż" - "zbytem", "sprzedający" - "zbywcą", "kupujący" - "nabywcą".

Posiedzenie zakończyło się nierozstrzygniętą dyskusją nad poprawką zgłoszoną przez Naczelną Izbę Aptekarską, dotyczącą ustalenia, co oznacza ilość leku niezbędna do zaspokojenia potrzeb pacjentów oraz do zobowiązania firm do zapewnienia stałych dostaw leków wszystkim uczestnikom obrotu lekami.

Kolejne posiedzenie komisji zaplanowano na piątek, 20 marca.

Ochrona przed nielegalnym wywozem
Nowelizacja ustawy ma zapobiec nielegalnemu wywozowi leków za granicę. Projekt przewiduje m.in., że podmioty uczestniczące w obrocie lekami będą zobowiązane do przekazywania informacji o przeprowadzonych transakcjach, stanach magazynowych i przesunięciach magazynowych do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi. Administratorem tych danych jest GIF. System ma zacząć funkcjonować od 2017 roku.

Są również zobowiązane do przedstawienia informacji dotyczących dostępności produktu leczniczego na żądanie ministra zdrowia lub organów Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej, w terminie 2 dni roboczych od momentu otrzymania żądania.

Wpis na czarna listę
Właściciele aptek i punktów aptecznych są zobowiązani poinformować w ciągu 24 godzin inspekcję farmaceutyczną za pośrednictwem ZSMOPiL o braku możliwości sprzedaży leków pacjentom. Dla inspekcji będzie to sygnał do wpisania leku na czarną listę.

W przypadku, gdy w okresie 3 dni kalendarzowych od dnia przekazania pierwszej informacji dotyczącej niewykonania obowiązku, brak dostępu do danego produktu leczniczego zostanie zgłoszony w co najmniej 5% aptek prowadzonych na terenie województwa, wojewódzki inspektor farmaceutyczny, po uprzedniej weryfikacji dostępności tego leku, na terenie danego województwa, w ciągu 3 dni roboczych, ustali przyczyny braku tego dostępu.

GIF ma być informowany o przypadkach odmowy realizacji zamówień deficytowych leków. Ma to zapobiec sytuacjom, gdy hurtownie sprzedają brakujące leki tylko wybranym podmiotom, bez racjonalnego uzasadnienia.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH