Sejm: PiS i PSL przeciw odrzuceniu projektu "apteka dla aptekarza" FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Posłowie PiS i PSL opowiedzieli się w czwartek (9 marca) za dalszym procedowaniem projektu "apteka dla aptekarza", którego odrzucenie rekomenduje komisja nadzwyczajna ds. deregulacji. Przeciw projektowi są kluby PO, Nowoczesna i Kukiz'15, które krytykują m.in. tryb i okoliczności jego przygotowania.

Poselski projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego przewiduje, że nową aptekę mógłby otworzyć tylko farmaceuta (albo spółka, której partnerami są wyłącznie farmaceuci).

Ponadto apteki musiałoby dzielić przynajmniej 500 metrów, a pozwolenia na otwarcie nowej placówki będą wydawane tam, gdzie na już istniejącą aptekę przypada więcej niż 3 tys. osób (liczba mieszkańców nie będzie miała znaczenia, jeśli odległość nowej apteki od istniejącej będzie większa niż 1000 m). Projekt dotyczy jedynie nowo otwieranych aptek.

Członkowie komisji nadzwyczajnej ds. deregulacji opowiedzieli się za odrzuceniem poselskiego projektu, "jednocześnie rekomendując włączenie jego założeń w toczące się aktualnie w ministerstwie zdrowia prace nad dużą nowelizacją Prawa farmaceutycznego".

W ocenie komisji
projekt wzbudza wiele kontrowersji w szerokim zakresie, głównie w obszarze wpływu regulacji na rynek hurtowy i detaliczny leków" - powiedział Michał Cieślak (PiS), przedstawiając sprawozdanie komisji. Poseł ocenił, że projekt może zmniejszyć swobodę konkurencji, doprowadzić do istotnego wzrostu cen leków i nie zapobiega nielegalnemu wywozowi leków z Polski.

Powiedział, że projekt nie uwzględnia "głównych i najważniejszych uczestników rynku, czyli hurtowni, które odgrywają istotną rolę w polityce cen". "Proponowane regulacje dopuszczają obawę, że w Polsce aptekę będzie mógł otworzyć farmaceuta obywatel innego państwa, a nie będzie mógł otworzyć apteki polski przedsiębiorca" - dodał Cieślak.

Tomasz Latos (PiS) powiedział, że "z ogromnym zdumieniem" przyjął decyzję komisji o odrzuceniu projektu. Poseł zwracał uwagę, że obecnie coraz więcej małych, prywatnych aptek jest likwidowanych, a w ich miejsce powstają duże sieciowe apteki.

Oceniał, że na rynku powinny funkcjonować zarówno apteki sieciowe, jak i małe apteki prywatne, "bo to warunkuje pewne zróżnicowanie i zdrową konkurencję". "Jeżeli rynek zostanie zdominowany przez 2, 3 czy nawet kilka podmiotów, wtedy już nie będzie konkurencji, wtedy dopiero będzie dyktat monopolisty" - powiedział. Poinformował, że klub PiS jest za ponownym skierowaniem projektu do komisji ds. deregulacji, a także do komisji zdrowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH