Sejm - PO i RP za projektem ograniczającym wywóz leków za granicę Fot. Archiwum

Klub PO i koło Ruchu Palikota zapowiedziały w środę poparcie dla noweli Prawa farmaceutycznego, która ma ograniczyć wywóz leków z Polski za granicę. SLD zapowiedziało, że nie będzie głosować przeciw, PiS i PSL chcą dodatkowych rozwiązań w tej sprawie.

W polskich aptekach brakuje niektórych leków, m.in. przeciwzakrzepowych i przeciwastmatycznych. Jedną z przyczyn jest niekontrolowany wywóz z Polski leków, wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia. Projekt mający zapewnić większą kontrolę nad rynkiem leków przygotowali posłowie PO.

W środę poparcie dla tego projektu zapowiedział klub PO. Jak podkreślił poseł tej partii Rajmund Miller, ustanawia on mechanizm kontroli nad dostępnością leków - jeśli w 5 proc. aptek w danym województwie będzie brakować danego leku, wojewódzki inspektor farmaceutyczny będzie przekazywał tę informację głównemu inspektorowi, a ten ministrowi zdrowia, który umieści go na liście tych leków, które nie mogą podlegać wywozowi.

Głosować "za" zamierza też koło poselskie Ruchu Palikota, co zapowiedział poseł tej partii Łukasz Krupa.

Reprezentujący SLD poseł Piotr Chmielowski poinformował, że jego klub nie będzie głosować przeciw, jednak nie zadeklarował jednoznacznie, czy będzie to głos "za", czy wstrzymujący się. Ocenił, że dzisiejsze rozwiązania prawne są wystarczające, by kontrolować rynek leków, należałoby jednak dostępne dane dotyczące ich dostępności dla pacjentów poddawać wnikliwszej analizie.

Czesław Hoc (PiS) zapowiedział, że jego partia nie będzie głosować przeciw projektowi, ale poparcie dla niego uzależnia od przegłosowania zgłoszonych wniosków mniejszości, które m.in. mają zapewnić wszystkim przedsiębiorcom prowadzącym hurtownie farmaceutyczne stałe dostawy leków refundowanych. W trakcie wcześniejszych prac legislacyjnych za takim rozwiązaniem opowiadała się Naczelna Rada Aptekarska.

Kolejna propozycja PiS dotyczy wprowadzenia zapisu o obligatoryjnym cofaniu przedsiębiorcom łamiącym prawo zezwolenia na prowadzenie wszystkich należących do nich hurtowni czy aptek, a nie tylko tych, w których prawo to złamano.

Marek Gos (PSL) zapowiedział z kolei, że klub tej partii uzależnia poparcie dla tego projektu od wprowadzenia rozwiązań, które zapewnią dostawy leków do aptek w małych miejscowościach. Ocenił, że przygotowany przez PO projekt nie rozwiąże wszystkich problemów z dostępem leków, bo ich źródłem jest nie tylko eksport, ale też ograniczanie dostaw przez ich producentów.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH