
Wycofanie się rządu z pomysłu wysyłkowej sprzedaży leków na receptę, możliwość bezpośredniego zaopatrywania się w leki OTC w aptece przez różne instytucje na fakturę oraz odrzucenie poprawki o włączeniu aptek do programu KDR - to główne punkty środowego (3 kwietnia) posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia.
3 kwietnia po godz. 12.00 rozpoczęło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o działalności leczniczej (druk nr 3303).
Projekt dotyczy przede wszystkim propozycji przepisów, które mają ograniczyć zjawisko odwróconego łańcucha dystrybucji oraz wywozu leków z Polski. Proponowana nowelizacja prowadzi do penalizacji zachowań związanych zarówno z prowadzeniem aptek i hurtowni, biorących udział w odwróconym łańcuchu dystrybucji produktów leczniczych, jak i działaniem podmiotów wykorzystujących produkty lecznicze pozyskane w ten sposób.
Projektowane przepisy wprowadzają nadto odpowiedzialność karną za zachowania powiązane z nakazami i zakazami określonymi w Prawie farmaceutycznym, co, mając na względzie reglamentowany charakter obrotu produktami leczniczymi, wydaje się szczególnie istotne. Uzasadnienie do projektu prezentował przedstawiciel ministerstwa sprawiedliwości.
Drugim elementem projektu były przepisy dotyczące aptecznej sprzedaży wysyłkowej. W tej kwestii wypowiedział się wiceminister zdrowia, Janusz Cieszyński.
- Wprowadzono przepisy doprecyzowujące przepisy związane ze sprzedażą wysyłkową. Jednak w toku dyskusji i w rozmowach z przedstawicielami klubu parlamentarnego PiS, rząd będzie rekomendował poprawkę do tego projektu, w zakresie powrotu do stanu prawnego sprzed zmian, które zostały wprowadzone w roku ubiegłym - powiedział wiceminister.
MZ pochyli się nad tym jeszcze raz
Dodał, że mowa o zmianach dotyczących sprzedaży wysyłkowej oraz wycofaniu zmian z ustawy o systemie informacji o systemie ochrony zdrowia, która była przedmiotem prac Komisji i Sejmu w zeszłym roku.
- W naszej ocenia dyskusja nad tą częścią projektu może okazać się bezprzedmiotowa. Ta część projektu, która wzbudzała kontrowersje, zostanie wycofana poprawką - dodał, uzasadniając decyzję:
- Nie ma mowy o tym, że ten cel, który przyświecał projektodawcom przy wprowadzaniu tych zmian uległ zmianie. Ale okazuje się, że mamy sytuację międzynarodową, która nas skłania do wykonania pewnych ruchów. Wszyscy, którzy śledzą wydarzenia na rynku farmaceutycznym wiedzą, że w związku ze sprzedażą wysyłkową, w ostatnim okresie była kontrowersyjna decyzja Komisji Europejskiej wobec Niemiec.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- 4
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- 17:21 MZ: treść projektu ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych
- 17:15 Jest oczekiwany projekt ustawy o zawodzie ratownika medycznego. Ratownicy będą mieli samorząd
- 17:04 Kraków: nocna opieka stomatologiczna możliwa, ale daleko
- 16:43 Białystok: miasto kolejny raz zapłaci za dodatkową rehabilitację
- 16:08 Karolinska Institutet: cesarskie cięcie jednak nie zwiększa ryzyka otyłości u dziecka?
- 15:40 Jest kolejny wyrok bezwzględnego pozbawienia wolności za napaść na ratowników medycznych
- 15:23 Przemyśl: planowe przyjęcia w szpitalu wstrzymane do końca roku
- 1 Za miesiąc wystawianie e-recept będzie obowiązkowe. Czy wszyscy są gotowi?
- 2 Rusza trzecia edycja Konkursu "Zdrowy Samorząd": zgłoś swój udział!
- 3 Samorządy będą ciąć wydatki na programy zdrowotne? Niektóre już to robią
- 4 Polacy wyznaczają standardy w telerehabilitacji pacjentów kardiologicznych
- 5 Seminarium: program szczepień ochronnych dla dzieci - ocena i perspektywy
- 6 Warszawa: samorząd lekarski świętował 30-lecie swojego odrodzenia
- 7 Małgorzata Rozenek-Majdan nagrywa dokument o in vitro
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych