Rynek suplementów diety czekają ograniczenia Jak wynika z badań firmy PMR w latach 2017-2020 polski rynek suplementów diety będzie rósł rocznie o blisko 8 proc. Fot. Archiwum

Rynek preparatów wspomagających jest obecnie najszybciej rozwijającą się częścią sektora farmaceutycznego. Silny wzrost sprzedaży mają spowolnić m.in. ograniczenia dotyczące sposobów reklamy, opłaty za powiadomienia o wprowadzeniu do sprzedaży, niebieski pasek na opakowaniach suplementów, aby były łatwo odróżniane od leków.

Jak wynika z badań firmy PMR w latach 2017-2020 polski rynek suplementów diety będzie rósł rocznie o blisko 8 proc. W 2020 r. wartość krajowego rynku suplementów ma przekroczyć 5 mld zł. Wówczas rynek farmaceutyczny ma być wart prawie 38 mld zł.

Z prognozami PRM zgadza się Jacek Franasik, prezes Master Pharmu, producenta suplementów diety, zwracając uwagę, że prezentowane dane uwzględniają przewagę rynku suplementów diety wobec rynku produktów leczniczych wynikającą z uwarunkowań dotyczących m.in. możliwości reklamy.

Ewa Warmińska, z-ca dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ podczas niedawnego II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach, podkreślała, że resort dostrzega problem, znajdujący swoje odzwierciedlenie resortowym raporcie zespołu ds. uregulowania reklamy leków i suplementów diety, z prezentowaniem tych produktów i sposobem odbierania informacji o nich przez pacjentów, którzy nie do końca mają świadomość, czy dany produkt jest lekiem czy suplementem.

Obecnie w MZ prowadzone są prace nad nowelizacją ustawy - Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw. Chodzi m.in. o wprowadzenie zakazu reklamy suplementów diety wykorzystujących wizerunek lub rekomendacje rzeczywistego czy też fikcyjnego lekarza, farmaceuty, pielęgniarki, położnej lub rzeczywistej albo fikcyjnej osoby posiadającej wykształcenie medyczne. Rozważane jest również wprowadzenie dodatkowych obostrzeń w kontekście prezentacji suplementów diety tak, by w reklamy nie nawiązywały do właściwości leczniczych produktów.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH