Rośnie wartość rynku leków przeciwbólowych

Leki zawierające paracetamol, ibuprofen i kwas acetylosalicylowy są najczęściej stosowanymi produktami w takich wskazaniach jak ból, gorączka czy przeziębienie. W 2008 roku rynek produktów zawierających te substancje czynne osiągnął wartość prawie 1,1 mld zł (w cenach detalicznych sprzedaży do pacjenta), natomiast prognoza PharmaExpert na 2013 to obrót przekraczający 1,2 mld zł.

Udział (wartościowo) poszczególnych substancji, które zawierają produkty z badanej kategorii w 2008 kształtował się następująco: produkty zawierające paracetamol - 43%, produkty zawierające ibuprofen - 27%, produkty zawierające kwas acetylosalicylowy - 30%. Udziały substancji ulegały zmianom i w 2013 roku (prognoza) prawdopodobnie zmniejszy się udział paracetamolu i kwasu acetylosalicylowego (odpowiednio: 41 i 26%), wzrośnie zaś udział ibuprofenu do 32%.

Jednak to nie oznacza, że wzrasta konsumpcja tego typu leków i że zmieniła się jej struktura. Ilościowo (ilość opakowań sprzedanych do pacjenta, analiza nie uwzględnia wielkości opakowań) w 2008 roku sprzedano łącznie ponad 145 mln opakowań a prognoza na rok 2013 to 114 mln opakowań. W 2008 roku najczęściej kupowano leki na bazie kwasu acetylosalicylowego - stanowiły one 41% wszystkich opakowań, w 2013 udział tego typu produktów może spaść do 35%, rośnie udział ibuprofenu: z 24 do 29%, nieznacznie rośnie też ilościowy udział leków zawierających paracetamol: z 35 do 36%. 

Za wzrost wartości rynku w wybranych kategoriach odpowiada więc nie wzrost konsumpcji, ale wzrost cen. Przyjmując rok 2008 za 100%, średnia cena leku w wybranych segmentach łącznie wzrosła o 44% (z 7,4 zł średnio za opakowanie do 10,6 zł), odpowiednio wzrost cen dla produktów zawierających paracetamol to 36%, ibuprofen - 42% i kwas acetylosalicylowy - 47%. Identycznie liczony wzrost inflacji w badanym okresie (dane GUS, prognoza na 2013 wg zapisu w budżecie państwa) wynosi 17%.

Polacy nieco częściej kupują leki zawierające wyłącznie substancję czynną (produkty mono) - w 2013 stanowić one mogą 54% kupionych opakowań. Ale udział wartościowy produktów mono i produktów combo (zawierających więcej niż jedną substancję) prawdopodobnie będzie identyczny.  Najchętniej wybieranymi produktami combo są te (prognoza 2013), które zawierają paracetamol - stanowią one około 52% sprzedaży opakowań combo na rynku (65% wartościowo), produkty zawierające kwas acetylosalicylowy - blisko 33% (18% wartościowo), zawierające ibuprofen - niemal 16% (17% wartościowo).
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH