
Opracowany przez rosyjskich naukowców kontrolowany magnetycznie lek rozpuszczający zakrzepy wewnątrznaczyniowe z powodzeniem przeszedł badania przedkliniczne na zwierzętach - informuje pismo „ACS Applied Materials and Interfaces”.
Patologie związane z zakrzepami wciąż są jedną z głównych przyczyn zgonu. Konwencjonalne leczenie polega na trudnym i ryzykownym zabiegu chirurgicznym lub podaniu leków rozpuszczających zakrzepy wewnątrznaczyniowe i udrażniających naczynia krwionośne (trombolitycznych).
Chociaż leki trombolityczne wprowadzono do leczenia około 40 lat temu, nie są zbyt szeroko stosowane ze względu na poważne skutki uboczne, jakie powodują w całym organizmie. Aby uniknąć tych niekorzystnych następstw, lek trombolityczny powinien działać tylko miejscowo - należy go dostarczyć bezpośrednio do zakrzepu.
Aby to umożliwić, naukowcy z ITMO University w Sankt Petersburgu wykorzystali nanocząsteczki tlenku żelaza - magnetytu - pokryte heparyną i urokinazą. Dzięki temu ich położenie może być kontrolowane za pomocą pola magnetycznego.
Nowy lek pomyślnie przeszedł badania przedkliniczne na zwierzętach, w tym testy toksyczności, alergenności, mutagenności i immunotoksyczności. Skuteczność leku okazała się wysoka. Czas rozpuszczania zakrzepu był 20-krotnie krótszy niż w przypadku leków tradycyjnych, zakres dopuszczalnych stężeń - bardzo szeroki, zaś minimalna dawka substancji aktywnej niezbędnej do osiągnięcia efektu - 100 razy mniejsza niż zwykle.
Urokinaza to lek trombolityczny pierwszej generacji, niedrogi i niemal równie skuteczny, co leki nowszych generacji.
Tuż po wstrzyknięciu nanocząsteczek z urokinazą do krwi mogą one zostać skierowane do miejsca powstania skrzepu za pomocą pola magnetycznego. Po rozpuszczeniu skrzepu, pole magnetyczne zostaje wyłączone, a nanocząstki trafiają do wątroby i śledziony, po czym są usuwane.
- Początkowo skupiliśmy się na prostych i niedrogich substancjach, aby produkt końcowy był niedrogi. Ponieważ urokinaza i magnetyt mają jednakowy ładunek, musieliśmy użyć "łącznika". Wybraliśmy przeciwzakrzepową heparynę, która często jest podawana z lekami trombolitycznymi w celu rozrzedzenia krwi. (…) Badania przedkliniczne wykazały, że udało nam się osiągnąć wysoką skuteczność i zminimalizować efekty uboczne - komentuje Arthur Prilepskii, członek Laboratorium SCAMT Uniwersytetu ITMO.


- CZ, 21:25 Badanie: czy kampanie prozdrowotne mają realny wpływ na nasze życie?
- CZ, 21:09 Elbląg: nowy konkurs na dyrektora szpitala, tłumu chętnych nie widać
- CZ, 20:29 II Konferencja Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych: trwa rejestracja
- CZ, 20:02 Śląskie: jest postępowanie ws. nieważności uchwały preferującej zaszczepione dzieci
- CZ, 19:18 Ekspert: wstępne wyniki programu KOS-zawał są bardzo zachęcające
- CZ, 19:10 Szczecin: w szpitalu w Zdrojach zoperowali skoliozę nowatorską metodą
- CZ, 18:28 Cieszyn: dzięki instalacji fotowoltaicznej szpital zaoszczędzi 50 tys. zł rocznie
- 1 Korpus kontrolerski NFZ coraz bliżej. Czy to dobra zmiana?
- 2 Pacjenci skarżą się, że terminy planowanych przyjęć zbyt często są przekładane
- 3 Eksperci: stwardnienie rozsiane nie oznacza niepełnosprawności
- 4 Likwidacja NFZ? Wiceminister zdrowia: nie planujemy, ale chcemy...
- 5 Doktor Google będzie miał wreszcie konkurenta w certyfikowanym portalu dla pacjentów?
- 6 Starzeją się lekarze i pielęgniarki. Następców ze świecą szukać
- 7 Resort zdrowia chce ulepszyć proces "przewidywania zła" u sprawców przestępstw. Czy to realne?
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych