Parkiet/Rynek Zdrowia | 11-02-2009 09:59

Restrukturyzacja w Biotonie

Od niedawna spółka Bioton ma nowego prezesa. Janusz Guy już opracował plan restrukturyzacji firmy. Wcześniej odpowiadał za restrukturyzację Polfy Kutno i sprzedaż spółki amerykańskiej firmie Ivax.

Zgodnie w planem, Bioton sprzeda część swoich zagranicznych aktywów, w tym fabryki w Rosji i Izraelu. Dzięki dodatkowej restrukturyzacji finansowej, firma ma zacząć przynosić wysokie zyski już w tym roku. Po 3-5 latach, kiedy wartość spółki znacząco wzrośnie, rozpoczną się poszukiwania inwestora branżowego.

Prezes Guy nie wyklucza, że niektóre aktywa zostaną sprzedane wcześniej. Jak informowaliśmy na portalu, zakupem akcji Biotonu należących do Prokom Investments (33,3 proc.) zainteresowany jest koncern Sanofi-Aventis.

Bioton zachowa zakłady w Polsce, we Włoszech, na Dalekim Wschodzie oraz laboratorium w Finlandii i spółkę BioPartners. Prezes liczy na zyski z produkcji i sprzedaży produktów z insuliny w Chinach. Wkrótce powinna zapaść decyzja, kiedy zostanie uruchomiona fabryka w Macierzyszu pod Warszawą.