Resort zdrowia o wywozie leków: będzie monitoring i kary administracyjne

Analiza funkcjonowania ustawy refundacyjnej z ostatnich dwóch lat wykazuje, że negocjacje cen z koncernami farmaceutycznymi spowodowały obniżenie cen leków refundowanych w Polsce. To niestety - z uwagi na konkurencyjne ceny leków względem innych państw członkowskich Unii Europejskiej - wywołało wzrost wywozu leków (zwłaszcza refundowanych) poza granice Polski - ocenia Ministerstwo Zdrowia.

W odpowiedzi na nasze zapytanie o możliwości hamowania i ograniczania tego zjawiska, resort wskazuje na nałożony ustawą Prawo farmaceutyczne na hurtownie obowiązek zapewnienia nieprzerwanego zaspokajania zapotrzebowania na leki w ilości odpowiadającej potrzebom pacjentów.

"Jeśli ten przepis - w odniesieniu do leków refundowanych - zostanie naruszony, główny inspektor farmaceutyczny cofa zezwolenie na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej" - przypomina MZ.

Będą zmiany
Ministerstwo Zdrowia prowadzi prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków oraz niektórych innych ustaw, który wprowadzi zmiany w ustawie Prawo Farmaceutyczne. Zdaniem resortu, jednym z głównych powodów występowania braków leków w Polsce jest tzw. handel równoległy produktów leczniczych.

Czytaj: Nielegalny wywóz leków z aptek: zmieńmy przepisy, inne kraje już to zrobiły

"Na terenie Unii Europejskiej obowiązuje swoboda przepływu towarów i usług. W związku z tym handel równoległy jest dopuszczalny przez prawo (zostało to wyrażone w licznych wyrokach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej), jednak - mając na względzie bezpieczeństwo i zdrowie obywateli - państwa członkowskie mogą ograniczać tę swobodę" - dodaje MZ.

"W celu ochrony zdrowia publicznego i bezpieczeństwa zdrowotnego projekt ustawy wprowadza przepisy, które ułatwią monitorowanie ilości i rozmieszczenia łańcucha dystrybucji leków, a także ograniczą możliwość ich wywozu z Polski w sytuacji ich braku lub ograniczonej dostępności - jeśli zaistnieje zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjentów.

W tym celu wprowadzony zostanie obowiązek zgłoszenia do inspekcji farmaceutycznej zamiaru wywozu produktów leczniczych za granicę. Jeżeli zajdą ww. przesłanki, główny inspektor farmaceutyczny będzie miał obowiązek zgłosić sprzeciw w ciągu 7 dni roboczych od otrzymania zgłoszenia. Sprzeciw wobec wywozu leków będzie miał formę decyzji administracyjnej o rygorze natychmiastowej wykonalności" - informuje resort.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH