Firma Novartis zawarła porozumienie finansowe z resortem zdrowia, które umożliwia finansowanie w ramach programu terapeutycznego (PT) leczenia ranibizumabem (Lucentis) wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) - potwierdzają przedstawiciele koncernu.

Program znalazł się w ostatnim projekcie zarządzenia prezesa NFZ, dotyczącego programów terapeutycznych. Planowany termin wejścia w życie to 1 lipca 2009 roku.

Kwalifikacja chorych do programu terapeutycznego w ramach zawieranych umów na leczenie szpitalne będzie dokonywana przez zespół koordynacyjny.

- Misja tworzenia zespołu zostanie prawdopodobnie powierzona konsultantowi krajowemu w dziedzinie okulistyki – mówi Edyta Grabowska-Woźniak, rzecznik NFZ.

10 września 2008 roku Rada Konsultacyjna Agencji Oceny Technologii Medycznych rekomendowała ministrowi zdrowia finansowanie terapii ranibizumabem w wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem, w ramach programu terapeutycznego, pod warunkiem zapewnienia kosztowo efektywnego sposobu finansowania.

Jak wskazuje sam płatnik, w Polsce jest ok. 84 tys. pacjentów cierpiących ma AMD w różnych fazach rozwoju. Oceny kwalifikacji chorych do programu będzie dokonywał zespół koordynacyjny, w oparciu o ocenę stanu zdrowia pacjenta i analizę dokumentacji medycznej.

Jednak NFZ ocenia, że tylko w grupie nowych przypadków AMD należy doszukiwać się pacjentów kwalifikujących się do tego leczenia i mogących być włączanymi do programu.

- Biorąc pod uwagę dane epidemiologiczne, należy szacować, że co roku w Polsce pojawia się około 7 tys. nowych przypadków wysiękowej postaci AMD. Zgodnie z danymi przekazanymi przez konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki, populacja może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy pacjentów. Zatem liczba pacjentów, która będzie objęta programem terapeutycznym jest na tym etapie niezwykle trudna do oszacowania – ocenia Edyta Edyta Grabowska-Woźniak.

W ramach programu terapeutycznego leczenia AMD będzie finansowana wyłącznie substancja czynna zarejestrowana we wskazaniu, czyli ranibizumab.

Przypominamy, że dotąd placówki medyczne rozliczały leczenie chorych na AMD w ramach systemu JGP. Na początku br. nastąpiła korekta dokonana przez NFZ i na listę świadczeń szpitalnych w okulistyce realizowanych w leczeniu AMD został wpisany tylko skład chemiczny leku oraz limit cenowy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH