Rekordowy wynik importu równoległego leków

Jak wynika z danych firmy doradczej IMS Health, wartość sprzedaży leków pochodzących z importu równoległego (mierzona w zł na poziomie cen producenta) wzrosła w IV kwartale 2010 roku w porównaniu do IV kwartału 2009 roku o około 34 proc. i wyniosła 49,5 mln złotych.

Wartość  importu równoległego w IV kwartale 2010 roku spadła o około 8 proc. w porównaniu do III kwartału 2010 i osiągnęła blisko 1 proc. udziału w rynku.

– W czwartym kwartale import równoległy osiągnął tylko nieznacznie gorszy wynik niż w trzech poprzednich – komentuje Marcin Gawroński, ekspert IMS Health. – W ciągu roku sprzedaż miesięczna produktów z importu równoległego wahała się od 15 do 21 mln złotych, a jego udział w rynku wynosił około 1 proc. W efekcie po raz pierwszy udział leków z importu równoległego przekroczył 1 proc. w skali roku – dodaje Gawroński.

Ilościowo sprzedaż produktów z importu równoległego w IV kwartale 2010 wzrosła rok do roku o 24 proc. i wyniosła prawie 2,3 mln opakowań (0,6 proc.) całkowitej sprzedaży ilościowej hurtowni do aptek).

Według danych IMS Health w IV kw. 2010 roku 4 największych importerów równoległych (Blau Farma, Delfarma, Forfarm, InPharm) odpowiadało za niemal 90 proc. wartości rynku importu równoległego.

W całym 2010 roku wartość sprzedaży leków z importu równoległego osiągnęła niemal 206 mln złotych i była o 87 mln złotych wyższa niż w 2009 roku. Dynamika wartości rynku w ujęciu rok do roku przekroczyła 73 proc., a udział leków z importu równoległego przekroczył w 2010 roku 1 proc. wartości całej sprzedaży hurtowni do aptek.

W Polsce produkty z importu równoległego zarejestrowało 22 importerów równoległych (w tym 3 importerów produktów weterynaryjnych), jednak tylko połowa z nich wprowadziła je do obrotu. Od 2005 do września 2010 roku importerzy równolegli uzyskali łącznie już ponad 820 pozwoleń na import leków: w 2008 roku wydano 159, w 2009 roku wydano 310 pozwoleń, a w 2010 roku (do września) wydano 161 pozwoleń na import równoległy leków.
Najwięcej pozwoleń na import równoległy do Polski wydano dla leków importowanych z Grecji (28 proc.), Wielkiej Brytanii, Francji i Czech (po 12 proc.). Do najczęściej importowanych leków należą: Aspirin, Aspirin C, Betaserc, Detralex, Flixotide, Harmonet, Logest, Marvelon Mercilon, Nootropil, Pimafucort, Tobrex, Voltaren Emulgel i Yasmin.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH