Rekomendacja dla ikatybantu jeszcze w tym roku

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że jeszcze w tym roku wydana zostanie rekomendacja dla leku stosowanego w najcięższych postaciach obrzęku naczynioruchowego.

Dwa produkty lecznicze dedykowane dla chorych z tym schorzeniem były przez pewien czas refundowane, jednak ich dalsze finansowanie ma odbywać się w ramach programu terapeutycznego (PT).

Wniosek o takie finansowanie jednego z leków jest obecnie oceniany przez analityków Agencji Oceny Technologii Medycznych. Wniosek o objęcie refundacją drugiego produktu zostanie wkrótce napisany i trafi do ministerstwa. W okresie przejściowym, zgody na finansowanie leków wydawać będą dyrektorzy oddziałów NFZ.

Wrodzony obrzęk naczynioruchowy (HAE) to schorzenie rzadkie, charakteryzujące się napadami zlokalizowanych obrzęków twarzy, gardła, krtani, kończyn, okolicy genitaliów lub bólami brzucha wtórnymi do obrzęków występujących w jamie brzusznej.

Obecnie około 150 osób w Polsce jest zdiagnozowanych i leczonych, szacunkowo jednak liczba cierpiących na HAE może wahać się pomiędzy 800 a 4000.

– Minister Zdrowia zlecił Prezesowi Agencji Oceny Technologii Medycznych ocenę produktu leczniczego firazyr (ikatybant) pod kątem zasadności uruchomienia programu terapeutycznego leczenia obrzęku naczynioruchowego. Rekomendacja w odniesieniu do tego leku będzie wydana najprawdopodobniej do końca bieżącego roku – informuje Piotr Olechno, rzecznik resortu.

Podobny projekt programu powstanie w odniesieniu do leku berinert. Prof. Krystyna Obtułowicz, kierownik Zakładu Alergologii CM UJ zapowiada, że przygotuje taki program w ciągu miesiąca.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH