Refundacja leków: lista aktualizowana co dwa miesiące

Od stycznia zmienią się zasady refundacji. Wykazy leków ze zniżką mają być częściej aktualizowane.

Od 1 stycznia 2012 roku, po wejściu w życie ustawy refundacyjnej, resort zdrowia będzie podejmować decyzję o refundacji leku w oparciu o stanowisko komisji ekonomicznej, w której skład wejdą przedstawiciele resortu zdrowia oraz NFZ.

Bardziej skomplikowane niż dotychczas będą zasady ustalania limitu refundacji. Od stycznia będzie on uzależniony od ceny leku, który dopełnia 15 proc. udziału w sprzedaży w danej grupie farmaceutyków, a nie od ceny leku najtańszego, jak obecnie. Dane te będą się zmieniać, co spowoduje konieczność przeliczania limitów na nowo przy każdej kolejnej nowelizacji list refundacyjnych.

Decyzję o refundacji leku minister będzie ogłaszać w formie obwieszczenia, a nie jak dotychczas, rozporządzenia.  Listy refundacyjne mają być aktualizowane co dwa miesiące. Nie będą musiały być konsultowane tak szeroko, jak dotąd.  

Warto dodać, że ustawa wprowadza sztywne ceny leków refundowanych i stopniowo obniża marżę hurtową - w ciągu trzech lat z 8,91 do 5 proc. Likwiduje też możliwość rabatowania refundowanych produktów leczniczych. Wzrost cen będzie jeszcze bardziej odczuwalny w przypadku tych chorych, którzy stosowali droższe leki oryginalne.

Ustawa wprowadza zasadę łączenia leków w tym samym wskazaniu w grupę terapeutyczną objętą wspólnym limitem ceny. W jednej grupie mogą znaleźć się leki oryginalne i ich generyczne odpowiedniki, o ile mają podobne działanie terapeutyczne, zbliżony mechanizm działania i takie same wskazania. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH