Raporty HTA - trudna lektura dla unijnych polityków Dzisiaj racjonalne wydawanie pieniędzy na ochronę zdrowia wymaga rozważenia wielu racji, także tych, z którymi występują eksperci HTA.

Strategia lizbońska stanowi, że stan zdrowia obywateli Unii Europejskiej wymaga szczególnej dbałości, bo wpłynie na możliwości rozwoju ekonomicznego Europy...

Zaleca, po dokonaniu niezbędnych analiz, inwestowanie w systemy opieki zdrowotnej i rozsądne gospodarowanie dostępnymi funduszami.

Niektórzy twierdzą, że obecny kryzys to najlepsza okazja do podejmowania decyzji dotyczących racjonalnego finansowania systemów ochrony zdrowia, w tym umiejętnego liczenia kosztów i korzyści innowacyjnych terapii.W krajach unijnych, także w Polsce, rośnie rola agencji oceniających technologie medyczne w oparciu o analizy HTA (health technology assessment) i dostarczających decydentom informacji, jakie są najlepsze opcje finansowania terapii.

– Ponieważ w raportach posługujemy się terminologią techniczną, politykom trudno zrozumieć zalecenia specjalistów HTA – mówi Iga Lipska, zastępca dyrektora Agencji Oceny Technologii Medycznych.

– Z czasem ocena ekonomiczna stawała sie coraz ważniejsza, dlatego że liczba nowych technologii przybywała szybciej niż zasoby możliwe do ich sfinansowania. Ocena ekonomiczna jest bardzo potrzebna do podejmowania właściwych decyzji w ochronie zdrowia – ocenia prof. Bengt Jonsson, z Stockholm School of Economics, który przez 15 lat działał na rzecz rady naukowej szwedzkiej Agencji HTA, pierwszej, jaka powstała w Europie.

Jednak na przestrzeni kilku ostatnich lat zauważa istotną zmianę:

– Ocenialiśmy technologie, które były znane na rynku od 10-15 lat, o których mieliśmy wiele informacji, badań i systematycznych przeglądów. Patrząc na obecnie wydawane rekomendacje przez brytyjską Agencję NICE, są one ukierunkowane na technologie całkowicie nowe.

Mało danych, duża stawka
Ponieważ coraz częściej agencje HTA koncentrują się na ocenie nowości wchodzących na rynek, czasem bez wystarczających informacji na temat danej technologii, jego zdaniem będzie wzrastać znaczenie gromadzenia i oceny danych o produkcie. Z jednej strony jest presja, by nie zmuszać pacjentów do czekania latami na dobrze rokujący lek, ale jednocześnie pojawia się potrzeba ciągłej oceny produktu, który wszedł na rynek, pod względem jego bezpieczeństwa, skuteczności i skutków dla budżetu:

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH