Raport: wartość globalnego rynku leków onkologicznych sięga 107 mld dolarów FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Według autorów raportu "Global Oncology Trend Report" globalny rynek leków stosowanych w leczeniu chorób onkologicznych osiągnął w 2015 roku wartość 107 mld USD (licząc w cenach producenta netto) i ponad 11-procentowy wzrost wartościowy.

Analitycy IMS Health prognozują utrzymanie tempa wzrostu rynku leków onkologicznych, który w 2020 r. osiągnie wartość 148-178 mld USD.

- Rynek leków stosowanych w leczeniu chorób onkologicznych jest silnie skoncentrowany - za 46% sprzedaży odpowiadają Stany Zjednoczone. W 2015 roku udział wartościowy tych leków w całkowitym rynku leków osiągnął tam poziom 12%. W krajach Europy Zachodniej był on jeszcze wyższy - w Niemczech i Francji wyniósł prawie 16%, w Wielkiej Brytanii i Włoszech blisko 15% - informuje firma analityczna IMS Health, której eksperci opracowali "Global Oncology Trend Report".

Standardy leczenia onkologicznego zmieniają się bardzo szybko, w miarę jak postęp naukowy przynosi nowe możliwości leczenia coraz większej liczbie pacjentów.

W latach 2010-2014 do sprzedaży zostało wprowadzonych 49 leków onkologicznych, przy czym więcej niż połowa z nich była w sprzedaży do końca 2015 roku tylko w 6 krajach - USA, Niemczech, UK, Włoszech, Francji, Kanadzie.

W żadnym z analizowanych krajów nie było w sprzedaży wszystkich nowo wprowadzonych leków. Spośród nich 78% było dostępnych w Europie, przy czym dostępność była większa na rynkach zachodnich.

Ograniczona dostępność leków onkologicznych dla pacjentów wynika głównie z wysokich kosztów terapii i braku refundacji ze strony płatnika. Koszty nowych terapii były znaczące, dla przykładu - w USA od 6 tys. do 13 tys. USD za miesiąc leczenia.

Wzrost rynku leków stosowanych w leczeniu chorób onkologicznych będzie wynikał głównie z faktu wprowadzania do sprzedaży opracowywanych obecnie technologii lekowych, silnie ukierunkowanych na dany rodzaj nowotworu, o wysokiej skuteczności i efektywności działania.

W ciągu ostatniej dekady liczba leków będących w fazie badań klinicznych wzrosła o ponad 60%. Obecnie duża i zróżnicowana grupa ponad 500 firm aktywnie pracuje nad rozwojem leków onkologicznych (będących w drugiej i kolejnych fazach badań klinicznych), przy czym 75% z nich nie ma obecnie leków onkologicznych w swojej ofercie.

Firmy te prowadzą badania nad blisko 600 cząsteczkami, głównie w obszarach niedrobnokomórkowego raka płuca, nowotworu piersi, prostaty, jajników i odbytu.

Leki będące w późnej fazie badań klinicznych to przede wszystkim terapie celowane.

Raport wraz z założeniami i wnioskami jest dostępny na stronie:
www.imshealth.com/en/thought-leadership/ims-institute/reports

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych