Raport o zatrudnieniu w branży farmaceutycznej

49 proc. pracodawców z branży farmaceutycznej w Polsce zadeklarowało zatrudnienie specjalistów i menedżerów w I kwartale 2012 roku, a 34 proc. ma takie plany na II kwartał - wynika z badania dynamiki zatrudnienia Antal Global Snapshot.

Jednocześnie cały czas rośnie odsetek pracodawców zwalniających: z 13 do 31 proc. w I kwartale. Prognozy na przyszły kwartał są nieco bardziej optymistyczne - o 6 proc. mniej pracodawców planuje zwolnienia. Wynika z tego, że firmy farmaceutyczne zmieniają profil zatrudnianych pracowników średniego i wyższego szczebla.

Pod koniec 2011 roku 49 proc. pracodawców z branży farmaceutycznej zatrudniało specjalistów i menedżerów, a plany zatrudnienia w I kwartale bieżącego roku deklarowało 35 proc. przedsiębiorców. W rzeczywistości rekrutacje przeprowadziło o 14 proc. więcej - 49 proc. firm. Na te dobre wskaźniki wpływają procesy rekrutacyjne prowadzone w sektorze OTC i suplementów diety.

Jak zauważa Joanna Kuzioła, konsultantka Antal International, specjalizująca się w rekrutacji specjalistów i menedżerów do branży farmaceutycznej, coraz więcej firm farmaceutycznych widzi szansę rozwoju w obszarze leków OTC i suplementów diety oraz duży potencjał rynku mass market, zatem coraz częściej rozważają współpracę z dużymi sieciami handlowymi.

- W związku z tym w szczególności poszukiwani są kandydaci o profilu sprzedażowym, posiadający doświadczenie we współpracy z dystrybutorami zarówno na rynku aptecznym jak i FMCG - zauważa konsultant.

Niestety liczba rekrutacji nie równoważy zwolnień, zwłaszcza w obszarze firm z obszaru leków na recepę nie tylko innowacyjnych, ale i generycznych. Cały czas rośnie odsetek pracodawców zwalniających: z 13 proc. pod koniec 2011 roku do 31 proc. na początku bieżącego.

Badanie Antal Global Snapshot wskazuje, że w przyszłym kwartale w branży farmaceutycznej mniej przedsiębiorców (25 proc.) niż w I kwartale planuje zwolnienia specjalistów i menedżerów, co może świadczyć, że najtrudniejszy okres mija.

- Bardzo duży wpływ na kondycję farmacji wywarło niekorzystne, zwłaszcza dla firm innowacyjnych i posiadających duże portfolio leków refundowanych, nowe prawo farmaceutyczne. Zwolnienia w tej branży są spowodowane także trwającą konsolidacją tego sektora, która prowadzi do restrukturyzacji i redukcji etatów. Nowe przepisy i spadek zysków branży sprawiają, że rozwój tego sektora w Polsce bardzo zwolnił - dodaje Joanna Kuzioła.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH