Raport: import równoległy leków przynosi realne oszczędności

W styczniu 2013 r. w Parlamencie Europejskim zaprezentowano dwa raporty dotyczące importu równoległego produktów leczniczych. Wynika z nich, że dzięki tej formie obrotu systemy opieki zdrowotnej i pacjenci oszczędzają każdego roku setki milionów euro.

Oba raporty zwracają uwagę zarówno na oszczędności bezpośrednie, wynikające z różnicy pomiędzy ceną leku sprowadzonego przez importera i ceną leku wprowadzonego na rynek przez producenta, jak i oszczędności pośrednie, będące skutkiem obniżenia cen leków przez producentów w odpowiedzi na import równoległy. Eksperci podkreślają, że rocznie handel równoległy preparatami leczniczymi zapewnia w 10 analizowanych krajach członkowskich oszczędność na poziomie 0,5 mld euro.

Bezpośrednie oszczędności wynikające z importu równoległego wzrosły szczególnie w Niemczech, gdzie w 2009 r. wyniosły 189 mln euro. W Wielkiej Brytanii było to 65,2 mln euro, natomiast w Szwecji i Danii po 17 mln euro. Również we Francji oszczędności bezpośrednie wzrosły niemal dwukrotnie w latach 2010-2011, a w Holandii wyniosły w 2011 r. 12,75 mln euro.

Polscy importerzy równolegli zrzeszeni w Stowarzyszeniu Importerów Równoległych Produktów Leczniczych (SIRPL) przyznają, że oszczędności dla budżetu państwa i pacjentów mogłyby być znacznie większe, gdyby procedura umieszczania leków z importu równoległego na listach refundacyjnych była łatwiejsza.

- Przed wejściem w życie nowych przepisów refundacyjnych pacjenci mogli nabywać leki z importu równoległego w ramach tzw. refundacji ułomnej. Nowa ustawa zniosła refundację ułomną, nie uwzględniając przy tym specyfiki importu równoległego, co znacząco ograniczyło możliwość dostępu do list refundacyjnych dla szerokiej gamy sprowadzanych produktów. SIRPL szacuje, że import równoległy mógłby zapewnić NFZ blisko 6 mln oszczędności - ocenia Sławomir Bernaciak, prezes InPharm, członek SIRPL. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH