Raport PwC: Polska atrakcyjna dla badań klinicznych

Polska jest atrakcyjnym miejscem do prowadzenia badań klinicznych, ale ich rozwój utrudniają jednak przeszkody administracyjne.

W porównaniu z Europą Zachodnią największą przewagą Polski jest skuteczna i szybka rekrutacja pacjentów – czytamy w raporcie na temat badań klinicznych w Polsce, opublikowanym 6 grudnia przez firmę PriceWaterhouseCoopers (PwC).

Z kolei główne czynniki ograniczające prowadzenie badań klinicznych w Polsce to: przewlekła procedura rejestracyjna i niewystarczająca przejrzystość procesu rejestracji oraz prowadzenia badań – wynika z raportu PwC, który powstał na zlecenie Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA oraz Stowarzyszenia na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce (GCP).

Przykładowo w Austrii, czy Wielkiej Brytanii rejestracja badań trwa około 30 dni, tymczasem w Polsce trzeba czekać nawet 75 dni (oficjalne unijne zalecenia mówią o 60 dniach). Dla porównania w Chinach procedura ta trwa 270 dni – napisali analitycy w raporcie.

Badania kliniczne dostarczają informacji na temat skuteczności i bezpieczeństwa leków, procedur medycznych, metod diagnostycznych – tylko na ich podstawie możliwa jest rejestracja leku.

Jak czytamy w raporcie, polski rynek badań klinicznych – największy w Europie Środkowo-Wschodniej – jest wart 860 mln zł rocznie. Wartość globalnego rynku badań klinicznych sięga 50-80 mld dolarów rocznie.

W naszym kraju przeprowadza się 12 procent badań realizowanych w całym regionie a potencjalne możliwości są znacznie większe. Na Węgrzech i w Czechach prowadzi się rocznie niemal tyle samo badań, co w Polsce. W 2009 roku w Polsce zarejestrowano około 500 badań klinicznych.

Pieniądze, które firmy farmaceutyczne przeznaczają na badania trafiają do lekarzy, pielęgniarek, techników, ale też do kas szpitali i innych instytucji, a 25 proc. bezpośrednio do budżetu państwa (w Polsce to około 240 mln złotych rocznie) – przekonują twórcy raportu.

Jak zaznacza ekonomista, prof. Witold Orłowski z PwC, firmy farmaceutyczne do Polski przenoszą badania nie tylko ze względu na niższą cenę, lecz także ze względu na wysoką jakość pracy specjalistów, potwierdzaną raportami Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków FDA.

W przypadku wielu leków, np. onkologicznych badania kliniczne są szansą dla chorych. Mogą oni korzystać z preparatów, których jeszcze nie ma na rynku lub takich, które ze względu na cenę byłyby niedostępne.

Ponadto udział w badaniach oznacza wyższy standard leczenia, za który płaci firma farmaceutyczna. Pacjenci leczeni onkologicznie stanowią 1/3 wszystkich uczestników badań klinicznych – co daje Narodowemu Funduszowi Zdrowia bezpośrednie oszczędności sięgające 130 mln złotych – wynika z raportu PwC.

Więcej: http://www.rynekaptek.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH