Raport PMR: rynek suplementów diety w Polsce wzrośnie do ok. 8 proc. rocznie Fot. Archiwum

Analitycy PMR prognozują, że w latach 2017-2020 dynamika rynku suplementów diety w Polsce wzrośnie do około 8% rocznie. Jak wskazują w najnowszym raporcie pt. "Rynek suplementów diety w Polsce 2015", sprzedaż pozaapteczna będzie rosła bardziej dynamicznie niż sprzedaż apteczna ze względu na mniejsze ograniczenia prawne.

W 2014 r. sprzedaż suplementów diety, szczególnie na rynku aptecznym, odnotowała dość niską dynamikę wzrostu. Przyczyną było kilka czynników: efekt wysokiej bazy z roku 2013, podobna liczba zachorowań na grypę jak w roku 2013, wzrost cen, szczególnie w roku 2012, który spowodował nasycenie rynku przy danym poziomie siły nabywczej, jak również gwałtowny wzrost sprzedaży tanich produktów np. marek własnych.

Od 2012 do 2014 r. sprzedaż apteczna straciła 2 p.p. udziału w rynku suplementów diety. Wynikało to z problemów, jakie na rynku aptecznym spowodowała ustawa refundacyjna, mniejszego nasycenia tego kanału sprzedaży, jak również z wprowadzania przez coraz większą liczbę sklepów (w tym supermarkety i hipermarkety) suplementów diety do swojej oferty. W kolejnych latach spodziewany jest lekkie wyhamowanie tego trendu (2015-2016).

W 2012 r. kiedy cały rynek apteczny przeżywał ciężką sytuację z powodu wejścia w życie ustawy refundacyjnej, kryzys nie ominął suplementów diety. Aby ratować przychody, zareagowano wzrostem cen suplementów diety. W 2013 i 2014 r. doszło do stabilizacji - rynek zaczął ponownie przyrastać, a średnia cena obniżała się.

Najdroższe firmy na rynku to przedsiębiorstwa często oferujące bardzo wyspecjalizowane produkty, często mające 1-2 suplementy w ofercie. Są to produkty o różnym zastosowaniu: o działaniu odmładzającym, odchudzającym, wielofunkcyjne. Zwykle są to producenci zagraniczni lub ich przedstawiciele.

Najtańsze suplementy diety na rynku to często produkty jednowitaminowe lub na bazie jednego, dwóch minerałów. Wyjątkiem są witamina K, witamina E, witamina K+D, które kosztują kilkakrotnie więcej niż najtańsze witaminy i minerały.

Analiza dynamik wartości sprzedaży w roku 2014 w stosunku do roku 2013 wykazała, że wszystkie kategorie, które zanotowały wzrost powyżej 40% to kategorie o małej wartości sprzedaży (posiadają udział nie większy niż 1,3% w rynku, po wzroście). Warto zwrócić uwagę , że w 2014 r. zanotowano duże wzrosty preparatów jednoskładnikowych, związanych z infekcjami - wapna i witaminy C.

Wartość rynku suplementów diety w raporcie PMR jest rozumiana jako wartość sprzedaży produktów posiadających status prawny suplementu diety w aptekach, obrocie pozaaptecznym oraz przez internet.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH