GRUPA PTWP

Raport Ipsos: Polacy sami sobie lekarzami

  • PAP/Rynek Zdrowia
  • 09-12-2010 18:42

Ponad 70 proc. ankietowanych Polaków niektóre dolegliwości leczy samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem. Niemal połowa badanych sięga po leki przeciwbólowe - wynika z raportu Ipsos, ogłoszonego 9 grudnia.

Ipsos podkreśla w raporcie „Polski konsument OTC”, że wybierając samodzielne leczenie respondenci polegają przede wszystkim na własnym doświadczeniu i poradach rodziny oraz znajomych, rzadziej farmaceuty. Tylko jedna trzecia badanych deklaruje, że stosuje się do zaleceń lekarza.

Ankietowani najczęściej zażywają leki uśmierzające ból głowy –  robią to szczególnie kobiety oraz osoby pomiędzy 30. a 59. rokiem życia. Według raportu 43 proc. Polaków zażywało w ciągu ostatnich 12 miesięcy witaminy i minerały. Leki przeciwprzeziębieniowe przyjmuje jedna czwarta badanych, zaś po preparaty na bóle kręgosłupa sięga co najmniej raz do roku co szósty respondent.

Ziołolecznictwo stosowane jest obecnie najczęściej w leczeniu dolegliwości gastrycznych (24 proc. osób cierpiących na zaparcia czy wzdęcia stosuje zioła w celach leczniczych), chorobach żył i układu krążenia (m.in. 25 proc. osób skarżących się na opuchnięte nogi i żylaki) czy bóle mięśni i stawów (20 proc.).

Kobiety częściej przyjmują środki wspomagające odporność oraz rozkurczowe, mężczyźni natomiast leki wspomagające serce i układ krwionośny.

Trzydziestolatkowie najczęściej spośród wszystkich grup wiekowych przyjmują leki wspomagające pamięć i koncentrację oraz środki nasenne i uspokajające. Osoby w wieku 40-59 lat częściej spożywają leki związane z dolegliwościami układu pokarmowego, jak nadkwaśność czy biegunka. Najstarsi natomiast częściej wybierają leki wspomagające odporność i układ krwionośny.

Czytaj więcej:    samoleczenie

PARTNER PORTALU
partner portalu rynekzdrowia.pl
reklama
Przetargi
Wyszukiwarka ofert przetargów UZP
Praca
Wyszukiwarka ofert pracy
Copyright by Rynek Zdrowia