Raport IMS: ile zyska NFZ, ile straci pacjent

Zmiany cen oraz duże zmiany limitów zwiększą poziom odpłatności pacjentów o kwotę 421 mln zł - wynika z analizy wykonanej przez firmę IMS Health dotyczącej wpływu nowych list refundacyjnych z listopada i grudnia 2011 roku na odpłatność pacjentów i koszty NFZ.

Analiza jest oparta o leki umieszczone na wykazach refundacyjnych obowiązujących od stycznia do 15 listopada 2011 roku, od 16 listopada do 15 grudnia 2011 oraz projektu list refundacyjnych, który ma obowiązywać od 16 grudnia do 31 grudnia 2011 roku. Obejmuje 2 436 leków będących przedmiotem obliczeń.

Zmiany na listach z listopada i grudnia 2011 roku wprowadzają istotne zmiany w systemie refundacji leków w Polsce, na bazie obecnie istniejących regulacji prawnych. Na listy zostały wpisane m.in. nowe leki w jednostkach chorobowych takich jak: endometrioza, ADHD, schizofrenia, rak piersi, cukrzyca, osteoporoza. Część z tych leków została objęta refundacją po raz pierwszy.

Dla analizowanej grupy leków wprowadzone zmiany przyniosą spadek wartości rynku leków refundowanych w ujęciu rocznym o 1,8 proc., odpowiadający 179 mln zł. Zmiana cen oraz duże zmiany wysokości limitów przyniosą płatnikowi oszczędności na poziomie 600 mln zł, gdzie leki generyczne dadzą 405 mln zł oszczędności, a leki innowacyjne 195 mln zł oszczędności. Część z zaoszczędzonych funduszy w kwocie około 70 mln zł zostanie przeznaczona na refundację nowo wprowadzonych na listy leków innowacyjnych.

Zmiany cen oraz duże zmiany limitów zwiększają poziom odpłatności pacjentów o kwotę 421 mln zł. Dla analizowanej grupy 2 436 leków, odpowiadających za 69 proc. wartości rocznej refundacji NFZ, oznacza to zwiększenie poziomu odpłatności pacjentów o ponad 5 punktów procentowych z obecnych 46,5 proc. do 51,7 proc. Kwota ta może zostać obniżona wyłącznie w przypadku zmniejszenia cen leków przez producentów lub zastąpienia - w dłuższej perspektywie - droższych leków lekami tańszymi.


W przypadku dwóch grup leków - przeciwzakrzepowych i onkologicznych - wprowadzone zmiany obniżają zarówno wydatki NFZ (odpowiednio o 15,3 mln zł i 9,7 mln zł), jak i pacjentów (odpowiednio o 5,3 mln zł i 18,2 mln zł). Duże oszczędności w wydatkach NFZ, przy relatywnie małym wzroście poziomu współpłacenia pacjentów, dotyczą choroby wrzodowej, padaczki, choroby alzheimera oraz depresji, gdzie NFZ zaoszczędzi kwotę 86,8 mln zł, a odpłatność pacjentów wzrośnie o 15,1 mln zł (od 3,3 mln zł do maksymalnie 5,1 mln zł na każde ze schorzeń).

Największe oszczędności przyniesie NFZ zmiana cen i limitów w refundacji leków na schorzenia takie jak: nadciśnienie, schizofrenia, leki obniżające poziom cholesterolu i triglicerydów, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, cukrzyca, astma, immunosupresanty, leki na przerost prostaty.


Określenie zmiany poziomu współpłacenia pacjentów za wszystkie leki refundowane, wynoszącego obecnie około 32 proc. będzie możliwe po przeanalizowaniu pierwszych miesięcy nowego roku, gdzie dodatkowo wejdą w życie zmiany wynikające z nowej ustawy, w tym nowe ceny i nowy sposób obliczania limitów. Wydaje się jednak, że poziom współpłacenia pacjentów za wszystkie leki refundowane będzie większy niż dotychczas. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH