Raport IMS: do marcowej listy refundacyjnej dopisano głównie generyki

Na marcowej liście leków refundowanych znalazło się 2 587 pozycji leków (wg kodów stosowanych przez IMS), co oznacza, że mimo dodania do niej kolejnych pozycji leków względem list z 29 grudnia 2011 roku, jest na niej w dalszym ciągu o 1 229 pozycji leków mniej niż było zrefundowanych w 2011 roku. Dopisane na listy pozycje to głównie leki generyczne - wynika z raportu IMS Health "Wpływ marcowych list refundacyjnych na odpłatność pacjenta i wydatki NFZ".

Z dostępnych na rynku molekuł, które do tej pory nie były objęte refundacją znalazła się tylko rosuvastatyna, kolejna generacja leków stosowanych w celu obniżenia cholesterolu. Dla części leków możliwym stało się przywrócenie refundacji poza wskazaniami ujętymi w charakterystyce produktu leczniczego jakie obowiązywały w roku 2011. Marcowa lista, decyzją Ministerstwa Zdrowia przywraca taką opcję dla 819 leków, w 59 wskazaniach, głównie dla leków stosowanych w pediatrii i onkologii.

Ponadto, w wyniku zmian na obecnie obowiązującej liście leków refundowanych, w stosunku do listy styczniowej, duży spadek odpłatności pacjenta ma miejsce w grupie leków stosowanych w moczówce prostej oraz w fenyloketonurii, gdzie średnia cena dla pacjenta w stosunku do list z 29 grudnia 2011 roku zmieniła się ze 126 zł na 3,20 zł. Na listy refundacyjne powrócił również preparat mlekozastępczy, co zmniejsza dopłaty pacjentów o ponad 17 mln zł.

Duże oszczędności w wysokości dopłat pacjenta, w stosunku do poprzedniej listy refundacyjnej, mogą dotyczyć grup leków, gdzie jest możliwe przestawienie pacjenta na inne, znacznie tańsze odpowiedniki. Taka sytuacja jest możliwa w grupie leków stosowanych w chorobie Alzheimera, zawierających substancję czynną rivastigminum, czy leków stosowanych w leczeniu jaskry, zawierających dorzolamidum. Możliwe oszczędności dla chorego, spowodowane przestawieniem pacjenta z leku oryginalnego na generyczny wynoszą ponad 48 mln zł w przypadku choroby Alhzeimera oraz ponad 15 mln w przypadku jaskry.

W wyniku marcowej nowelizacji ustawy refundacyjnej wartość rynku leków refundowanych zmniejsza się o 616 mln zł w ujęciu rocznym. Stanowi to spadek wartości rynku o 4,9%.

Część firm farmaceutycznych postanowiło pozostać w obszarze rynku nie objętym refundacją. Wartość tego segmentu rynku to 432 mln zł i stanowi on 3,6% wartości rynku leków refundowanych.

Nowe leki wprowadzone na listy refundacyjne osiągną 0,8% wartości tego rynku. Wartość rynku leków, których status refundacyjny nie uległ zmianie stanowi 96,6% wartości tego rynku.

Rynek leków generycznych traci na swojej wartości 155 mln zł, co stanowi spadek o 2,1%. Dużo bardziej dotknięty zmianą jest rynek leków oryginalnych, który zmniejsza się o 460 mln zł, co oznacza spadek o 9,1%. Rynek leków oryginalnych najwięcej traci na swojej wartości w obszarze leczenia choroby Alzheimera (-62 mln zł), nadciśnieniu tętniczym (-59 mln zł) oraz w kategorii leków immunosupresanty (-55 mln zł).

Nowe zasady refundacji leków oraz nowe listy wprowadzają szereg zmian w poziomie odpłatności pacjentów. Dla leków znajdujących się na listach w roku 2011 i w 2012 średni poziom odpłatności pacjentów zmienia się nieznacznie, bo wzrasta z 9,32 zł do poziomu 9,34 zł. Wprowadzenie nowych leków na listy refundacyjne obniży poziom współpłacenia pacjenta z 21,44 zł na 9,05 zł. Pacjenci stracą możliwość refundacji dla części leków, co oznacza wzrost współpłacenia z 6,55 zł na 12,44 zł. Dla całego analizowanego rynku leków refundowanych średnia cena leku dla pacjentów wzrasta o 3,1% ze średniego poziomu 9,28% do 9,57 zł - analizuje IMS.

Pacjenci w wyniku zmian legislacyjnych zwiększą poziom dopłaty do leków refundowanych. W 2011r. kształtował się on na poziomie 33,8%, a resztę kosztów pokrywał NFZ. Natomiast w 2012 według nowych regulacji dochodzi do poziomu 36,4% i jest wyższy o 2,6 punktu procentowego. Dla leków generycznych poziom odpłatności osiąga blisko 40%, co oznacza wzrost o 4,1 punktu procentowego. W przypadku leków innowacyjnych poziom odpłatności praktycznie się nie zmienia i wynosić będzie w 2012 roku 31,2%. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH