Radziwiłł poparł klauzulę sumienia dla aptekarzy Zdaniem Konstantego Radziwłła farmaceuci mają prawo powoływać się na klauzulę sumienia i odmawiać sprzedaży środków antykoncepcyjnych. Fot. PTWP/Paweł Pawłowski

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł uznał, że farmaceuci mają prawo powoływać się na klauzulę sumienia i odmawiać sprzedaży środków antykoncepcyjnych.

W odpowiedzi na pismo rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara minister zdrowia stwierdził, że "brak stosownych unormowań […] nie jest wystarczającą przesłanką, w świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, do stwierdzenia o braku możliwości powoływania się przez farmaceutów na klauzulę sumienia".

W dalszej części listu ministra Radziwiłła czytamy, że "wykonywanie zawodu farmaceuty wiąże się z zobowiązaniem osoby wykonującej ten zawód do przestrzegania zasad deontologii zawodowej ustalonej przez samorząd zawodowy, który jest też uprawniony do oceniania sposobu wykonywania zawodu przez farmaceutów".

Organem sprawującym nadzór nad obrotem produktami leczniczymi oraz kontrolującym apteki jest Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna.

Minister Radziwiłł zaznaczył w swoim stanowisku, że "o ile w ocenie wymienionych organów nie dochodzi do naruszenia przepisów powszechnie obowiązujących, w tym tych rangi konstytucyjnej, oraz wewnętrznego prawa korporacyjnego, nie jest możliwe i dopuszczalne ingerowanie w zachowanie osoby wykonującej zawód farmaceuty".

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Zdrowia po tym jak dowiedział się, że powstają apteki nieprowadzące sprzedaży środków antykoncepcyjnych z uwagi na powoływanie się przez farmaceutów w nich pracujących na "klauzulę sumienia". W ocenie rzecznika takie praktyki pozostają w sprzeczności w obowiązującym prawem i mogą prowadzić do ograniczenia praw pacjenta do świadczeń zdrowotnych.

Więcej: www.rpo.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH