Radziwiłł: nie ma zgody na ujednolicenie cen leków w UE Ustalanie cen leków należy do kompetencji państw członkowskich, a nie do kompetencji unijnych Fot. Archiwum

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, komentując medialne doniesienia o planach ujednolicenia cen leków w krajach UE zapowiedział, że Polska nigdy się na to nie zgodzi. Ocenił, że skutkowałoby to obniżeniem cen leków w Europie Zachodniej i znaczną podwyżką w Polsce.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Radziwiłł przyznał, że niektórzy ministrowie zdrowia krajów Europy Zachodniej lobbują na rzecz wspólnego ustalania cen leków w Europie.

- Na ostatnim wspólnym posiedzeniu ministrów zdrowia w ramach Rady Europejskiej ostro się temu sprzeciwiłem. Mam też wsparcie ministrów zdrowia krajów naszego regionu UE. Takie rozwiązanie jest dla nas nie do przyjęcia - zaznaczył.

Wskazywał jednocześnie, że resort nie chce się izolować "od tego typu inicjatyw".

- Współpracujemy na przykład z krajami Grupy Wyszehradzkiej aby wspólnie negocjować z przemysłem farmaceutycznym i uzyskać lepsze warunki kupowania leków, ale tu chodzi o kraje o podobnym poziomie zamożności - podkreślił.

W wyjaśnieniach zamieszczonych na stronie resortu zdrowia wskazano, że ustalanie cen leków należy do kompetencji państw członkowskich, a nie do kompetencji unijnych.

- Obecnie w Parlamencie Europejskim nie toczą się żadne prace nad projektem unijnego aktu prawnego w tej kwestii. Nie ma również informacji, by w Parlamencie Europejskim toczyła się dyskusja nad ujednolicaniem cen leków - zaznaczyło MZ.

Jak wyjaśnia resort, aspekt cen leków pojawił się jedynie w trakcie lipcowego wysłuchania ministra zdrowia Słowacji w Parlamencie Europejskim. Nie dyskutowano tam jednak o ujednoliceniu cen leków, ale wskazywano na problemy z importem równoległym, prowadzącym do wywozu leków.

Również Radziwiłł przyznał, że efektem niskich cen leków w Polsce jest tzw. odwrócony łańcuch dystrybucji, czyli wywożenie leków za granicę. Zjawisko to skutkuje problemami z dostępnością niektórych specyfików w aptekach. Radziwiłł podkreślił, że tego rodzaju nielegalna działalność jest ścigana i już udało się ją częściowo ograniczyć.

Dodał, że resort pracuje nad nowelizacją przepisów dotyczących mechanizmów ustalania cen leków. - To bardzo skomplikowane procesy, które być może doprowadzą - zwłaszcza poprzez stosowanie tzw. mechanizmów dzielenia ryzyka - do tego, że efektywne ceny leków w Polsce zachowamy na niskim poziomie, ale ceny urzędowe będą na tyle wysokie, że zjawisko wywożenia leków ograniczymy - powiedział.

W poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna" informował, że europarlamentarzyści chcą, aby w Polsce leki kosztowały tyle, co w Niemczech i Skandynawii; dostęp do nich powinien być bowiem równy we wszystkich państwach członkowskich. Wskazano, że efekcie oznaczałoby to znaczny wzrost cen leków w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH