Rada Aptekarska i szef MZ o roli farmaceuty, wywozie leków i nie tylko Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślał konieczność ograniczenia nielegalnego wywozu leków za granicę. Fot. Archiwum

Sytuacja na rynku farmaceutycznym, rola farmaceuty i aptek w systemie ochrony zdrowia oraz kwestia nielegalnego wywozu leków - to, jak przekazali PAP przedstawiciele farmaceutów, niektóre tematy spotkania przedstawicieli Naczelnej Rady Aptekarskiej i ministra zdrowia we wtorek (30 stycznia).

Na spotkaniu z szefem MZ Łukaszem Szumowskim Radę reprezentowali: prezes Elżbieta Piotrowska-Rutkowska oraz wiceprezes Michał Byliniak.

- Spotkanie zaaranżowano w celu omówienia obecnej sytuacji na rynku farmaceutycznym i przedstawienia priorytetów związanych z pracami legislacyjnymi regulującymi rynek. Dyskusja dotyczyła m.in. roli farmaceuty i aptek w systemie ochrony zdrowia, a więc projektu ustawy o zawodzie oraz pilotażu opieki farmaceutycznej. Poruszono również kwestię nielegalnego wywozu leków za granicę - przekazał rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasz Leleno.

Z jego relacji wynika, że minister podtrzymał chęć kontynuowania prac, które odbywają się w ramach resortowych zespołów ds. pilotażu opieki farmaceutycznej, jak również ustawy o zawodzie farmaceuty.

- Obie strony zgodnie zadeklarowały, że efektem przyjętych regulacji powinno być jasne i czytelne określenie zadań stojących przed farmaceutami, a także stworzenie ram prawnych do świadczenia profesjonalnej opieki farmaceutycznej przez aptekarzy - wskazał rzecznik NIA.

Leleno poinformował, że minister Szumowski podkreślał konieczność ograniczenia nielegalnego wywozu leków za granicę. Rzecznik podał, że takim wywozem zagrożonych jest blisko 200 preparatów, a według różnych szacunków, rocznie z Polski wyjeżdżają leki o wartości 1,5 - 2 mld zł.

Rzecznik NIA przekazał, że minister zapewnił, iż prace zmierzające do wyeliminowania tego procederu są jednym z jego priorytetów.

Minister Szumowski, który 9 stycznia zastąpił na stanowisku Konstantego Radziwiłła podkreśla, że jednym z jego priorytetów jest dialog i zapewnia, że chce rozmawiać zarówno o warunkach pracy, jak i szeroko rozumianych problemach ochrony zdrowia. Szef MZ spotkał się dotychczas m.in. z przedstawicielami: Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Porozumienia Rezydentów OZZL, Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych oraz Porozumienia Zawodów Medycznych (zrzeszającego kilkanaście związków i organizacji pracowników służby zdrowia). 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH