Rabka-Zdrój: samorządowcy podzieleni w kwestii nocnych dyżurów aptek

Burmistrz Rabki Zdroju zdecydowanie opowiada się za wprowadzeniem nocnych dyżurów aptek w powiecie nowotarskim wszędzie tam, gdzie nocą dyżuruje lekarz. Członkowie zarządu powiatu uważają to za zbędne i postulują o ograniczenie prowadzenia nocnych dyżurów aptek do miasta powiatowego.

- Po co zabiegaliśmy o całodobowe dyżury lekarza w Rabce i wywalczyliśmy izbę przyjęć, skoro pacjent nie może teraz zrealizować recepty? - pyta Ewa Przybyło, burmistrz Rabki.

Samorządowiec przypomina, że według prawa koncesję na prowadzenie apteki dostaje ten, kto przyjmuje ją ze wszystkimi obciążeniami. - To jest ograniczenie swobody gospodarczej wynikającej z etyki zawodu. Aptekarz ma świadomość, że jest zobowiązany do pełnienia nocnych dyżurów, których harmonogram ustala rada powiatu. Prawo w tym zakresie jest precyzyjne, tylko radni nie potrafią go przestrzegać - uważa burmistrz.

Zarząd powiatu nowotarskiego stoi na stanowisku, że dyżury aptek są niepotrzebne. Podaje argument braku informacji o problemach mieszkańców z kupnem leków: - W ciągu ostatniego roku nie wpłynęły do nas żadne skargi mieszkańców czy turystów, związane z przyjętym harmonogramem pracy aptek. Przedstawiciele starostwa powiatowego w 2012 roku prowadzili rozmowy monitorujące z prowadzącymi apteki dotyczące pracy w porach nocnych. Ich wyniki wskazały, że zainteresowanie mieszkańców nabywaniem leków w porach nocnych jest znikome - informuje w komunikacie zarząd powiatu Nowego Targu.

Zdaniem burmistrz takie rozumowanie do niczego nie prowadzi: - Równie dobrze możemy zrobić statystykę, kiedy wybuchają pożary. Jeśli nie wybuchają w środy, nie ma sensu prowadzenia tego dnia dyżurów przez straż pożarną.

Ewa Przybyło zwróciła się do mieszkańców z komunikatem, by opisywali zdarzenia dotyczące pozbawienia ich dostępu do aptek w nocy. - Takie informacje spływają. Będą argumentem w dyskusji radnych nad projektem uchwały w sprawie rozkładu pracy aptek. Jeśli rada powiatu nie podejmie uchwały o dyżurach, zaskarżę ją - deklaruje burmistrz.

W Rabce funkcjonuje siedem aptek. Według oceny burmistrza miasta, większość aptekarzy jest skłonna prowadzić nocne dyżury, jednak pod warunkiem włączenia do harmonogramu wszystkich aptek. - Ewidentnie nie chcą tego dwie placówki, których właścicielem nie jest farmaceuta. O ile aptekarze mają poczucie etyki zawodowej, rozmowa z przedsiębiorcą na ten temat jest bezowocna.

Rada powiatu przypomina, iż obecny harmonogram pracy aptek ma charakter informacyjny i każda apteka ma możliwość pracy w godzinach nocnych. Zaś każdy z mieszkańców powiatu ma zapewniony dostęp do całodobowej opieki medycznej. Na terenie powiatu funkcjonują cztery ośrodki nocnej opieki medycznej, dziewięć stacji pogotowia ratunkowego, szpitalny oddział ratunkowy w Nowym Targu i izba przyjęć w Rabce Zdroju. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH