
Prawo farmaceutyczne nakłada m.in. na aptekarzy obowiązek zgłaszania działań niepożądanych leków. Ale skąd farmaceuta ma wiedzieć o takich działaniach, jeśli pacjenci o nich nie informują?
Specjaliści przyznają, że rodzimy system monitorowania tego typu zdarzeń jest nieskuteczny. W krajach, gdzie funkcjonuje najlepiej, w zgłaszaniu nie bierze udziału więcej niż 10 proc. lekarzy, o farmaceutach nie wspominając.
Problem jest poważny, gdyż badania kliniczne nie wykazują odległych skutków zażywania specyfików. Połowa leków wycofywanych z powodu działań niepożądanych była sprzedawana w aptekach przez kilka lat.
- Farmaceuci praktycznie nie zgłaszają niepożądanych działań leków. Mamy dosłownie kilka takich zgłoszeń w ciągu ostatnich lat - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Agata Maciejczyk z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
To właśnie do tej instytucji mają wpływać zgłoszenia od farmaceutów. Ale w zasadzie nie wpływają... – W ciągu trzech lat mojej pracy w aptece tylko jedna osoba zgłosiła działanie niepożądane leku – mówi nam Urszula Czop, kierowniczka apteki Centrum II w Katowicach.
Przypadkowo, z opóźnieniem
Małgorzata Czapla-Wójcik, szefowa apteki Savima w Krakowie zauważa, że klienci, jeśli wspominają o działaniu niepożądanym leku, to robią to ze znacznym opóźnieniem, np. kiedy przychodzą już z inną receptą.
– Zdarza się, że nie chcą jakiegoś leku, bo się po nim źle czują i proszą o inny, ale ogólnie nie są to częste przypadki – zauważa farmaceutka. Jej zdaniem lekarz powinien poinformować pacjenta o możliwych działaniach niepożądanych, a nie tylko wypisać receptę i powiedzieć „do widzenia”.
– Kiedyś pacjent z alergią zgłosił u nas, że lek przeciwhistaminowy wywołał u niego senność. Ale takie działanie niepożądane, przy stosowaniu tego typu leków u osób z alergią, może, niestety, wystąpić – przypomina sobie Joanna Wojtaszak, farmaceutka z krakowskiej apteki.
Zgodnie z Prawem farmaceutycznym, działaniem niepożądanym produktu leczniczego jest każde niezamierzone i niekorzystne działanie, które pojawia się podczas stosowania dawek zalecanych w leczeniu chorób, w celach profilaktycznych lub w celu modyfikacji czynności fizjologicznych organizmu.
Nie istnieją leki całkowicie pozbawione tego rodzaju działań. O przydatności leku w terapii konkretnego schorzenia decyduje bilans korzyści i strat wywoływanych przez lek.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 08:56 Protestujący w Sejmie chcą dymisji minister Rafalskiej
- 08:30 Kraków: bezpłatna cytologia w "Żeromskim"
- 08:12 Szumowski: wkrótce może zostać podpisana umowa z USA zwiększająca współpracę badawczą
- 05:23 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- PN22:49 Prof. Wojakowski: kiedy najlepiej naprawiać zastawkę mitralną?
- PN21:53 Komunikat NFZ ws. przekazywania danych dot. farmaceutów realizujących recepty refundowane
- PN21:22 Pomorskie: zebrano ponad 660 tys. zł dla hospicjów
- PN20:51 Protestujący nie zgadzają się na rehabilitację w Domu Poselskim - nie opuszczą Sejmu
- 1 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- 2 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 3 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 4 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 5 Prof. Dudek: dzisiaj kardiologia nie koncentruje się już tylko na tętnicach wieńcowych
- 6 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 7 W sądzie trzeba udowodnić, że szpital nie popełnił błędu
- 8 Premier o funduszu dla osób niepełnosprawnych i służbie zdrowia
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych