Przez fabrykę osocza Biomed niemal zbankrutował. Teraz planuje rozwój Planowane jest znaczne zwiększenie sprzedaży czołowych produktów firmy Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Na początku 2016 r. Biomed-Lublin złożył wniosek o otwarcie postępowania układowego, bo nie mógł poradzić sobie z długami, które wygenerowała nietrafiona inwestycja w zakład frakcjonowania osocza. Od tego czasu zmieniła się struktura akcjonariatu i zarządu, a spółka spłaca długi i planuje rozwój.

Marcin Piróg, prezes i znaczący akcjonariusz Biomedu, informuje, że w pierwszym kwartale 2018 r. spółka zaprezentuje nową strategię. Podkreśla, że nie ma obecnie ryzyka upadłości, Biomed wypełnia zobowiązania układowe i ma kapitał na niezbędne inwestycje w moce produkcyjne. Zdradza, że planowane jest znaczne zwiększenie sprzedaży czołowych produktów firmy, zwłaszcza na rynkach zagranicznych - informuje Puls Biznesu.

Kluczowymi mają być szczepionka przeciwgruźlicza (produkowana w Lublinie od lat 40.), wykorzystywany w leczeniu raka pęcherza onko BCG oraz distreptaza. Biomed planuje inwestycje w zwiększenie mocy produkcyjnych tych substancji.

W 2016 r. spółka miała 36 mln zł przychodów, 28 mln zł straty operacyjnej, prawie 100 mln zł długów i 1 mln zł kapitału własnego. Plan restrukturyzacji zakładał spłatę wszystkich zobowiązań z odsetkami, choć ryzyko upadłości było bardzo duże. Biomed sprzedał nieruchomości, które nie były mu potrzebne do działalności operacyjnej, a także prawa do marki Lakcid, jedynego leku OTC w portfelu Biomedu.

Spółka powinna zakończyć rok 2017 z przychodami niższymi, niż miała w ubiegłym, ale z zyskiem na poziomie netto i kapitałami własnymi powyżej 40 mln zł. W tym roku spłacono ponad 40 mln zł zadłużenia i pozyskano nowych inwestorów mniejszościowych.

Więcej: www.pb.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH