Łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH - benign prostatic hyperplasia) jest schorzeniem wyjątkowo częstym w męskiej populacji. W związku z postępującym starzeniem się społeczeństwa choroba ta nabiera szybko na znaczeniu. Dotyczy ona około połowy mężczyzn powyżej 50 roku życia i ponad 70% mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat.

Mężczyźni niechętnie przyznają się do problemu z prostatą. Wielu z nich czeka z wizytą u urologa do momentu, kiedy objawy choroby boleśnie dają się odczuć. Bagatelizowanie sprawy powoduje nieodwracalne skutki i kończy się nawet leczeniem operacyjnym. A przecież można tego uniknąć.

Celem leczenia łagodnego rozrostu stercza jest zmniejszenie przeszkody podpęcherzowej, jaką jest przerośnięta prostata, co prowadzi do złagodzenia dolegliwości wywołanych przez chorobę, a przede wszystkim, do poprawy strumienia moczu. W ostatnich latach nastąpił wybitny rozwój metod leczenia BPH zarówno farmakologicznego, jak i zabiegowego.

 

LECZENIE FARMAKOLOGICZNE

Do farmakologicznego leczenia łagodnego rozrostu stercza  kwalifikują się chorzy z umiarkowanie lub znacznie nasilonymi dolegliwościami, u których nie występują bezwzględne wskazania do leczenia chirurgicznego. Wydaje się, że do farmakologicznego leczenia  szczególnie nadają się:

·        chorzy w młodym wieku

·        chorzy w początkowych stadiach choroby, u których dominują objawy podrażnieniowe

·        chorzy oczekujący na zabieg chirurgiczny

·        chorzy nie akceptujący leczenia chirurgicznego

·        chorzy w złym stanie ogólnym nie pozwalającym na przeprowadzenie zabiegu operacyjnego.

Zastosowanie  znajdują  leki  należące  do  następujących  grup:

a)      α 1 blokery

b)      leki o działaniu hormonalnym

c)      leki roślinne

d)      makrolidy  polienowe.

 

 

α 1 Blokery

Leki blokujące α 1 receptory wpływają relaksująco na mięśniówkę gładką okolic zwieracza wewnętrznego cewki, cewki tylnej oraz torebki  stercza ułatwiając opróżnienia pęcherza moczowego, tym samym zmniejszenie dolegliwości spowodowanych chorobą. Nie wpływają one na wielkość gruczołu krokowego i szybkość wzrostu prostaty – działają wyłącznie objawowo. Leki te są skuteczne w leczeniu BPH oraz skutecznie obniżają ciśnienie tętnicze u pacjentów chorujących na chorobę nadciśnieniową, która często współistnieje z BPH.

Leki o działaniu hormonalnym

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH