Przemysł farmaceutyczny branżą strategiczną Szacuje się, że w tym roku sprzedaż leków wzrośnie w ujęciu rocznym o prawie 17 proc. Fot. PTWP

Według „Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" wicepremiera Mateusza Morawieckiego przemysł farmaceutyczny jest jedną z branż strategicznych, które powinny stać się podstawą pobudzenia polskiej gospodarki.

Według raportu przygotowanego przez Uniwersytet Rzeszowski i Szkołę Główną Handlową polski rynek farmaceutyczny w najbliższych latach będzie dynamicznie rósł. Z analiz firmy BMI Research wynika, że w 2015 r. wart był 29,8 mld zł, zaś rynek kosmetyczny osiągnął 20 mld zł.

Jak przekonuje Magdalena Kruszewska, prezes zarządu Sanofi w Polsce, farmacja jest branżą strategiczną dla gospodarki, ponieważ buduje swoją konkurencyjność w oparciu o innowacje, które są jednym z kluczowych elementów zapewniających trwały wzrost gospodarczy.

Sprzedaż medykamentów nad Wisłą jest obecnie większa niż łączna ich sprzedaż na Słowacji, Węgrzech i w Czechach. Szacuje się, że w tym roku sprzedaż leków wzrośnie w ujęciu rocznym o prawie 17 proc., do 34,8 mld zł, a w 2019 r. rynek ten może być wart ponad 40 mld zł.

Przypomnijmy, że o tym, iż w rządowym planie opowiedzianego rozwoju medycyna będzie traktowana priorytetowo mówił m.in. wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda podczas niedawnego XII Rynku Zdrowia (26-27 października br.). - Muszą zniknąć bariery przy wprowadzaniu różnego rodzaju rozwiązań sprzyjających rozwojowi w ochronie zdrowia. Mamy braki w późniejszych fazach badań klinicznych, co wiąże się z mniejszym kapitałem, problemami z komercjalizacją i złym kierunkiem nakładów na R&D - wyliczał Krzysztof Łanda.

Owe braki, jak stwierdził, wiążą się z zaprzepaszczonym potencjałem, który był budowany przez dziesiątki lat po wojnie: - W krajach, które należały do Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG), Polska była odpowiedzialna na IT i przemysł farmaceutyczny. Zaprzepaszczono jedno i drugie, a mogliśmy być w zupełnie innym miejscu niż obecnie - stwierdził.

Bohdan Wyżnikiewicz, dyrektor Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową zgadza się z wiceministrem Łandą, że przemysł farmaceutyczny był przez lata lekceważony przez administrację państwową, jednak - jego zdaniem - teraz to się zmieniło.

- Opracowaliśmy strategię dla Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, która sięga 2030 roku. Zgodnie z wizją i celami strategicznymi, przemysł farmaceutyczny stanie się czołowym przemysłem wysokich technologii. Wkład tej branży w badania i rozwój jest tak duży, że pod względem wielkości nakładów znajduje się zaraz po motoryzacji. To o czymś świadczy. Nie uważam, że ten przemysł jest przestarzały - podkreślał dyrektor Wyżnikiewicz.

Jego zdaniem, przemysł będzie korzystał ze współfinansowania ze środków publicznych na badania z racji umieszczenia rozwoju farmacji na liście założeń strategicznych państwa.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH