Krajowi producenci i dostawcy generyków z uwagą przeczytali ostatni raport Komisji Eurpojskiej dotyczący dostępności leków odtwórczych. Informują, że i w Polsce prowadzone są spory sądowe przeciwko producentom leków generycznych z jednoczesnym wystąpieniem do sądu o wydanie zakazu sprzedaży spornych leków na czas procesu.

Leki generyczne odpowiadają za ponad 90 proc. sprzedaży w Polsce. Firmom innowacyjnym złamanie dominacji producentów tanich zamienników otworzyłoby drzwi do ogromnych zysków – analizuje sytuację na tym rynku Rzeczpospolita i przytacza wypowiedzi przedstawicieli sektora innowacyjnego oraz generycznego komentujących raport KE.

– Rynek polski nie jest wyjątkiem w Europie. Zagraniczne koncerny farmaceutyczne stosują także tutaj opisane przez Komisję Europejską metody blokowania dostępu pacjentów do tańszych leków – mówi Cezary Śledziewski, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, który zrzesza firmy wytwarzające leki generyczne.

Jak już pisaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl Komisja Europejska ogłosiła długo oczekiwany raport z badania sektora farmaceutycznego. Badanie przynosło wnioski, z których wynika, że na rynku pojawia się coraz mniej leków innowacyjnych, a ich tańsze odpowiedniki trafiają do sprzedaży z opóźnieniem. Jedną z przyczyn zjawiska mają być celowe działania firm innowacyjnych, wydłużające monopol na sprzedaż ich produktów. Tymczasem leki te – jak podkreśla KE – po dwóch latach od wejścia na rynek są o ok. 40 proc. tańsze od swoich innowacyjnych odpowiedników.

Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma, komentując raport dla Rzeczpospolitej, podkreślił, że Polska jest jedynym krajem Unii, w którym generyki mają dominujący udział w rynku. – To znaczy, że nie napotykają w naszym kraju istotnych barier, a stosowane u nas rozwiązania prawne sprzyjają lekom odtwórczym – mówi Paweł Sztwiertnia, dyrektor generalny Infarmy. – Część wniosków płynących z najnowszego raportu Komisji Europejskiej, dotyczących zwiększenia dostępności tych leków, nie ma więc w Polsce zastosowania – dodaje.

Z tezą innowacyjnych konkurentów nie zgadzają się krajowi producenci leków odtwórczych. – Poza kampaniami informacyjnymi podważającymi zaufanie do leków generycznych odnotowujemy próby ingerencji w procesy rejestracji poprzez procesy sądowe wytaczane ministrowi zdrowia – twierdzi Cezary Śledziewski z PZPPF. – Prowadzone są też spory sądowe przeciwko producentom leków generycznych z jednoczesnym wystąpieniem do sądu o wydanie zakazu sprzedaży leków generycznych na czas procesu. Nawet jeśli producent leku generycznego po kilku latach wygrywa proces, jego straty związane z wstrzymaniem produkcji są nie do odrobienia. Traci na tym też NFZ. Z tytułu zablokowania sprzedaży tylko jednego leku na czas procesu NFZ stracił około 100 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH