Przedstawiciele samorządu aptekarskiego na Miodowej

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej dr Grzegorz Kucharewicz wraz z przedstawicielami samorządu aptekarskiego i właścicieli aptek spotkał się z sekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia Sławomirem Neumannem (24 października br.).

Podczas spotkania omówiono sytuację na rynku aptek, z uwzględnieniem niepokojących zjawisk w procesie obrotu lekiem refundowanym, które mają wpływ na zaopatrzenie polskich pacjentów w te produkty lecznicze. Przedstawiciele samorządu aptekarskiego wskazali, że organy państwa nie reagują szybko i skutecznie na przejawy łamania prawa; nie wykorzystują też przewidzianych prawem narzędzi.

Przedstawili również listę postulatów, obejmujących między innymi likwidację składów konsygnacyjnych, które mogą stanowić miejsca do przerzutu leków deficytowych w zakresie dostępności na terenie Polski, a także dotyczących zmiany ustawy - Prawo farmaceutyczne (oraz rozporządzeń wydanych na podstawie delegacji ustawowej).

Samorząd postuluje między innymi:
- wprowadzenie do polskiego porządku prawnego zasady "apteka dla aptekarza" (chodzi o regułę stanowiącą, iż właścicielem apteki może być farmaceuta lub spółka, w której większość udziałów mają farmaceuci; takie regulacje od dziesięcioleci obowiązują w wielu rozwiniętych krajach Europy Zachodniej, a od 1 stycznia 2011 r. również na Węgrzech),

- uchwalenie przepisów dotyczących kryteriów demograficznych i geograficznych przy wydawaniu zezwoleń na prowadzenie apteki,

- zdecydowane ograniczenie obrotu pozaaptecznego leków i suplementów diety.

Przedstawiciele samorządu wskazali na konieczność przeprowadzenia przez organy państwa wnikliwej analizy naruszania przepisów anykoncentracyjnych przez podmioty prowadzące apteki. Stwierdzili, że konieczne jest doprecyzowanie i „uszczelnienie” regulacji dotyczących łączenia obrotu hurtowego z detalicznym w ramach tego samego podmiotu i jednostek powiązanych.

Zdaniem Izby Aptekarskiej, obecnie przepisy antykoncentracyjne uniemożliwiają utworzenie nowej apteki ogólnodostępnej wnioskodawcy, który kontroluje w sposób bezpośredni lub pośredni więcej niż 1 proc. aptek na terenie województwa bądź należy do grupy kapitałowej prowadzącej taką liczbę aptek.

Podczas spotkania ze Sławomirem Neumannem aptekarze podkreślili potrzebę zmiany tabeli marż detalicznych na leki refundowane ze środków publicznych (marża ta na droższe leki jest znacznie niższa niż marża hurtowa), tak by ich wysokość uwzględniała sytuację ekonomiczną aptek i umożliwiła im lepsze zaopatrzenie w produkty lecznicze. Niezbędna jest również zmiana przepisu ustawy o refundacji leków, dotyczącego sposobu naliczania urzędowej marży detalicznej (powinna być ona naliczana od ceny hurtowej brutto leku, a nie od ceny stanowiącej podstawę limitu w danej grupie limitowej).

Więcej: http://nia.org.pl/ Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH