Przedsiębiorcy: "apteka dla aptekarza" nie zlikwiduje patologii Krzysztof Łanda: 30-40 proc. to są w tej chwili apteki sieciowe - i dobrze. Uważamy, że apteki sieciowe powinny mieć mniej więcej taką pozycję rynkową. Fot. PTWP

Projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego, który przyznaje prawo prowadzenia aptek wyłącznie farmaceutom, nie ograniczy patologii nielegalnego wywozu leków i nie poprawi dostępności do leków pacjentom na wsi - ocenił w środę (8 lutego) Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Na wspólnej konferencji prasowej ZPP i Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET ich przedstawiciele zaapelowali o okrągły stół branży aptecznej. Ich zdaniem, nowelizacja prawa farmaceutycznego, która jest procedowana w Sejmie, nie rozwiąże problemów sektora. Proponowane regulacje - faworyzujące, ich zdaniem, indywidualne apteki - wpłyną destrukcyjnie na przedsiębiorców oraz farmaceutów i pogorszą sytuację pacjentów.

Uczestnicy spotkania wskazywali, że rozproszony rynek, z dużą liczbą pojedynczych aptek, doprowadzi do narzucania cen i rodzaju asortymentu przez dostawców hurtowych i producentów leków, głównie przez wielkie międzynarodowe koncerny farmaceutyczne.

Zmiany są konieczne
Ustawa - w ocenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET - spowoduje wyłączenie ważnego segmentu rynku spod konstytucyjnej zasady swobody działalności gospodarczej.

- Polski przedsiębiorca, mimo chęci, wiedzy i zasobów, nie będzie mógł otworzyć apteki - powiedział wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Marcin Nowacki.

Prelegenci podkreślali, że nie negują samej idei wprowadzania zmian na rynku aptecznym, ale wskazywali, że powinny być one całościowe.

- Zmiany są konieczne - oczywiście - ale przemyślane i całościowe, zorientowane na pacjenta. (...) Jesteśmy za znalezieniem kompromisu, bo według nas na rynku jest miejsce zarówno dla aptek indywidualnych, jak i sieciowych - powiedział prezes PharmaNET Marcin Piskorski.

Wskazał, że zmiany powinny polegać na wzmocnieniu pozycji aptek, zwłaszcza małych, wobec dostawców a nie likwidowaniu i ograniczaniu aptek sieciowych. Wśród rekomendacji wymienił także stworzenie systemu zachęt do otwierania aptek na tzw. obszarach deficytowych, np. na wsiach. Zachęty te mogłyby polegać np. na programach pomocowych, preferencjach podatkowych czy zwalnianiu z opłat administracyjnych.

Uczestnicy spotkania wskazywali, że istotne byłoby wzmocnienie roli farmaceuty, np. poprzez wprowadzenie opieki farmaceutycznej czy możliwość wystawiania przez nich recept w przypadku kontynuacji terapii. Istotne i celowe byłoby też, jak mówili, wzmocnienie inspekcji farmaceutycznej.

Chcą "białego stołu"
- Apelujemy o powołanie +białego stołu+ branży aptecznej pod przewodnictwem Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Rozwoju, w którym wypracowane zostaną zmiany korzystne dla pacjentów, farmaceutów oraz polskiej gospodarki - powiedział prezes PharmaNET.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH