Przeciwko używaniu leków fałszowanych

Fałszowane leki stanowią ponad 10 proc. wszystkich leków na świecie dostępnych na rynku

Akcja ma zachęcić pielęgniarki do aktywnego przeciwdziałania używania leków nie spełniających standardów. Bo jak argumentują przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego ogromnym zagrożeniem dla pacjenta jest m.in. zakup leków przez internet, zwłaszcza że źródeł innych niż oficjalne witryny aptek czy firm farmaceutycznych.

Pielęgniarki muszą być szczególnie wrażliwe na wszelkie oznaki fałszowania, takie jak niewłaściwe opakowanie czy etykietowanie. Pielęgniarki odgrywają także kluczową rolę w edukowaniu społeczeństwa, informowaniu o zagrożeniach związanych z kupowaniem leków przez Internet lub na ulicach/straganach oraz z nieuprawnionych źródeł. Walcząc z fałszowaniem leków, pielęgniarki dbają o bezpieczeństwo pacjentów, podnoszą jakość świadczonych usług.

Pielęgniarki powinny sprawdzić lek pod względem jego legalności i wdrożyć obowiązującą procedurę postępowania. Pielęgniarki mogą doradzać pacjentom niekupowanie leków przez Internet, ze względu na brak gwarancji autentyczności produktu.

Innym problemem są podróże międzynarodowe i kupowanie leków w krajach odwiedzanych przez turystów, niepoinformowanych o istniejącym zagrożeniu. Fałszowane leki stanowią ponad 10 proc. wszystkich leków na świecie dostępnych na rynku, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Leki fałszowane zabiły już tysiące ludzi na świecie.

Według szacunków WHO do 25 proc. leków stosowanych w krajach nieuprzemysłowionych to produkty fałszowane lub nietrzymające standardów prawa farmaceutycznego. Leki fałszowane są niebezpieczne i nieskuteczne. Powodują marnowanie środków na ich zakup, ewidencjonowanie, transport i sprzedaż, nie przynoszą żadnego lub niemal żadnego pożądanego skutku, a często powodują pogorszenie stanu pacjenta (zatrucie, niepełnosprawność lub nawet zgon).

W roku 2003 WHO poinformowała, że wśród leków fałszowanych wykrytych w latach 1999-2002 najwięcej było środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, przeciwmalarycznych, leków na astmę, alergię, antybiotyków, hormonów i sterydów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH